sosisli makarna (öğrenciye uygun1)

ruhefza

Super Moderator
#1
Sizin mesleğinis anketinde gördüm ki bissürü öğrenci var
yemek yapmak hem tecrübe hem zaman açısından onlar için bayağı zor diye düşündüm.bir katkım olsun diye bildiğim yada gördüğüm
yapması pratik + ekonomik + zaman almayan tarifleri paylaşmak istedim:))

Haydi çocuklar mutfağa:6_18_5:
Malzemeler:
1/2 Paket Çubuk Makarna
10 Su Bardağı Su (2 Litre)
8 Adet Sosis
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Tuz

Sosis Sosu Malzemesi:
8 Adet Sosis
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Su bardağı Makarna'nın Suyu
Çok az tuz

Ön Hazırlık:
Sosisler yıkanacak ve tercihinize göre: Verev, halka olarak doğranacak. Veya, bütün olarak bırakılacak. Bütün bıraktığınızda sosisin baş kısımlarını bıçakla 1 cm. derinlikte artı işareti şeklinde kesilecek.

Maharetini Göster :
Tencere'ye 10 Su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan suya, 1 Tatlı kaşığı Tuz ve makarna katılıp karıştırılacak. Ocak ısısı normalde olacak. Tencerenin kapağı kapatılmayacak. Ara sıra tencere karıştırılarak 10 dakika sonra pişme süresi tamamlanacak. Tenceredeki makarna kevgirle süzülecek. 1 Çay Kaşığı Tuz katılıp,karıştırılacak.

Sosis Sosu:
Sos tavasına, 1 Yemek kaşığı zeytinyağı,1 Yemek kaşığı tereyağı konulup ısıtılacak. Ocak düşük ısıda olacak. 1 Tatlı kaşığı domates Salçası ilave edilip kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine, 1 Su bardağı makarna'nın haşlama suyundan ilave edilecek. Isı, yükseltilecek. 1/2 Çay Kaşığı Karabiber, 1/2 Çay Kaşığı Kimyon ve çok az tuz ilave edilip karıştırılacak. Su kaynamaya başladıktan sonra, ocağın ısısı en düşük konuma getirilecek. Düşük ısı'da tavanın ağızı açık olarak, yaklaşık 10 dakika süre ile sosisler pişecek. Sosis piştikten sonra,makarnanın üzerine aktarılacak. Makarna karıştırılacak, tencerenin kapağı kapatılacak 15 dakika tencere dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Makarna süzülürken su kullanılmayacak. Sosis sosunu, makarnanız pişerken hazırlayınız. Makarna süzüldükten sonra hiç beklemesin,hemen sosislerle buluşsun.
Bir de,kaliteli sosis kullanın.
'Afiyet Olsun'

tariflerin uzunluğu gözünüzü korkutmasın iyi anlaşılması için detaylı verilmiş bazı detaylarıda ben ekliyorum ondan;)
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
K Yemek Tarifleri 28

Benzer konular