Söz veya bir kelime ne manaya gelir buna dair

ALI25

Çalışkan Üye
Silver
Bu konuyu actim acmakla birseyler buna dair paylasilmasini istedim maksad insanlara azda olsa burdan verilmesini istedim sizlerde bilmekte oldugunuz ne var ise bir münkün olan cinsten burda katkida bulunabilirsiniz simdiden herkes icin hayirli olmasini yüce rabbimden dilerim.

ALI25

Çalışkan Üye
Silver
Bir söz de tek manaya gelmiyebilir bunun icin de söz hakkinda lugat manasi ,dindeki manasi veya seriattaki manasi,mecaz manasi,hakikat manasi gibi kelimeler ile bugün günümüze kadar ifade edilmistir.

ALI25

Çalışkan Üye
Silver
Ilim arabca bir söz olur bilmek ve bilgi manasinda bu söz ayni zamanda Allahu teala´nin sifatlarindan biri de ilim ismi olur.

ALI25

Çalışkan Üye
Silver
Imam kelimesi arabca olup bircok manaya gelir mesela su gibi önde olan,lider,namaz kildiran kisi (kücük imam/imam-i sugra),devletin basindaki kisi (büyük imam/imam-i kubra) imam ayni zamanda bir muctehid manasinada gelir.

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
İlim öğrenildikçe öğretenin sevaplarının arttığı da önemli.
Hz Ali Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum demiştir.

ALI25

Çalışkan Üye
Silver
Iman arabca bir kelime olur su gibi manalara gelir Inanc,inanmak mesela inanilmasi gerekenler seyler bir örnek olarak bu kelime denildimi aklimiza imanin esaslari gelir.

ALI25

Çalışkan Üye
Silver
Molla farsca bir kelime manasi medrese hocasi ayni zamanda medrese talebesinede molla denir.

ALI25

Çalışkan Üye
Silver
Muctehid arabca bir kelime olur örnek olarak sunu zikir edebiliriz dini konularda kur´an kerim den ve hadisi seriflerden hüküm cikaran kimsedir.

Bu ilave olarak örnek dört mezheb sahibi imami gibi.

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
8
Görüntüleme
278
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
1,135
Ayşe Hatun