Temiz kalpli fakirin hacci

TEMIZ KALPLI FAKIRIN HACCI

Vaktiyle BaGdad sehrinin hâli vakti yerinde olanlari hacca gitmek niyyetiyle hazirliGa basladilar. sehirde fakir fakat tevekkül sahibi sâlih ya'nî haramlardan kaçan dinin emirlerine tam uyan bir kimse vardi. Bu kimse kendi kendine:
?Onlarin mali mülkü varsa benim de Allahü teâlâya ve Ha-bîbine çok muhabbetim var. Bu muhabbetin hürmetine Rabbim beni yolda birakmaz, diyerek onlarla beraber yola çikti.
Hac kafilesinde olanlar, bu zâtin bineksiz, aziksiz olarak hac yolculuGuna çiktiGini görünce sasirdilar. Bir komsusu dedi ki:
?Hayrola komsu, yolculuk nereye?
?Allah nasîb ederse hacca gidiyorum.
?Bak herkesin bineGi var, yol parasi ve aziklari var senin bir seyin yok böyle uzun yola nasil çiktin?
?Allahü teâlâ Razzâk-i âlemdir, yarattiklarinin riziklarini ve*iklanna kefil olmustur. Rabbim beni yolda koymaz.
Komsusu, fakirin bu sözlerine gülüp alayli bir sekilde kendisine bakip birsey söylemeden oradan ayrildi. Bir daha da hiç karsilasmadilar.
Fakir kimse, Allahü teâlâya tam tevekkülü sebebiyle saG-, salim, Mekke'ye vardi. Tavafim yaptiktan sonra, geri döndü. Yolda, ayni komsusu ile karsilasti. Komsusu sordu:
?Kâ'be-i serifi tavaf yapabildin mi?
?Elhamdülillah Rabbim bana bu ni'meti nasîb etti.
Komsusu bu saf kalbli fakir ile alay etmek istedi.
?Peki, sana berât verildi mi? Ya'nî Allahü teâlâ senin günahlarini affettiGine ve haccini kabul ettiGine dâir senet verdi mi?
?Hayir, bu söylediGin nasil bir seydir?
Alayci kimse cebinden rastgele bir kâGit parçasi çikartarak fakire gösterdi:
?Iste böyle bir senet. Burada günahlarimizin affedildiGi yazilidir.
Fakir, buna kanip aGliyarak geri döndü. Yolda karsilastiGi kimselere de niçin geri döndüGünü anlatti. Herkes hâline gülüp geçti.
Fakir, uzun yolculuktan sonra Kâ'be-i serîfe varip, aGliyarak hâlini bildirdi:
?Ey âlemlerin Rabbi olan Al-lahim! Sen herseye Kadirsin. DiGer hacilara Cehennemden azâd edildiklerine dâir berât vermissin! Benim berâtim verilmedi. Yâ Rabbî beni bundan mahrum etme!
Bu sekilde sel gibi akan gözyasi ile yalvardi. Sonunda bitkin hâle düsüp, kendinden geçti. Sonra bir kisi gelip dedi ki:Kaldir basini, ey Allanin te
miz kalbli kulu. Al su berâtini da arkadaslarina yetis!
Fakir berâtini aldiGi gibi sevinçle kosarak yola koyuldu. Allahü teâlânm izniyle, kisa zamanda arkadaslarina yetisti. Komsusu yine alayli bir sekilde sordu:

- Berâtini aldin mi?

- Evet aldim.

F

fussilet

Misafir
Allah razi olsun insallah çok güzel bir konu olmus.EmeGinize ve dilinize saGlik olsun!...

Allah c.c razi olsun...
Rabbim bizlerede o kutsal mekanlara gidip, böyle haci olmayi nasip etsin insaAllah...(amin) :cry: :cry: :cry:

mekmar

Acemi Üye
Silver
Re:

allah razi olsun daha önce dinlemistim ama yine okuduGumda ayni duygulari yasadim rabbim hepimize nasip eder insallah amin

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
693
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,766