Uykuda Kalmak

DarkBladeX

Acemi Üye
Silver
Selamun Aleykum,

Ben bugun bir hata yaptim. Benim alarmi kurmadim. Ogle vakti yattim ama iftardan yarim saat sonra uyandim.
Evde kimse olunca, kimse beni kaldirmadi ve uyuya kaldim.
Ne yapmak gerekiyor simdi ? Kaza mi gerektirir ?
Simdiden Tesekkuler cevaplariniz icin.

Neyi kaza yapacaksiniz... Orucunuza bir sey olmaz... Orucunuz makbuldür..
Ikindi namazini da aksam namazinin akabinde eda edeceksiniz...
Elinizde olmayan bir sekilde namazi gecirmissiniz...
Vaktinde kilamadigim bugünkü ikindi namazina niyyetini kalbinizle bilmeniz yeterli...

Allah kabül etsin... Biz de söyle bir anlayis var... Kazaya kaldi hadi yarinlar icin biriktir o namazi kilmayiver gibi... Bu yanlistir... Bir mazerete binaen kilinmayan namazlar diger vakit icersinde aninda eda edilirler... Yarinlar icin biriktirilmezler... Bu inceligi bir kavrayabilirsek yarinlarda kilacagimiz kaza namazlarimiz birikmis bir halde olmaz...
Buna cok dikkat etmek gerek ve gecirilen bütün namazlar hemen diger vakitte eda edilmelidir...

yadeller_

(( Müslümanlar Kardeştir ))
Administrator
Aleyna ve aleykum selam kardeşim.Namazin kazaya kalmasındaki meşru sebep 3'tür. 1- unutmak 2- Uyumak 3- Harpten fırsat bulamamak. Dolayısıyla Vakti geçen ikindi namazını kaza edebilirsiniz.

Kasten terkedilen namazlarin kazasi olur mu Yadeller Kardes...?
Aslinda ince bir hususa isaret etmissiniz... Fikih kitaplarinin ilk orjinallerinde namazi kazaya birakmak akabinde kaza naazlari kilmak gibi bilgiler pek bulunmamakta idi ve namaz kilinir ve kasten kazaya birakilmaz birakilmissa kilinmayan naazlarin kazasi olmaz görüsü hakimdi ama ben simdi oralara girmeyecegim...
Cünkü ben kaza namazlari anlayisina farkli bakiyorum... Orasi bende kalsin...
Diyelim ikindiyi kasten terketti biri kilmadi, ne yapacak o namazi aksam vaktinde kilamaz mi vati gecirilen namaz olarak...?

yadeller_

(( Müslümanlar Kardeştir ))
Administrator
Kasten geçirilen namaz diye bir ifade kullanmadım ben yukarda. Hangi durumlarda kaza edilebilir onları saydım. Hem hem kasten geçirilmiş namazlar bile kaza edilir önemli olan pişman olmak tövbe etmektir. Ne yani zamanında şeytana uyduk yada bilmiyorduk namazin önemini diyelim. Geçirdiğimiz namazları kaza edemez miyiz? Tabiki ederiz. Allah merhametlilerin en merhametlisidir. Önemli olan samimi bir şekilde tövbe etmektir.

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
[TABLE="class: siyah_b, align: center"]
[TR]
[TD="width: 15"]fatır suresi:5.[/TD]
[TD]Ey insanlar! Şüphesiz Allah'ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Sakın çok aldatıcı (Şeytan) Allah hakkında sizi aldatmasın.

bazı alimler şeytan sizi Allahın rahmetiyle aldatmasın derler. şindi çoğu müslüman Allah affeder bağışlar diyerek vakit namazını dünyalık işler için kaçırırlar, neymiş, kazası varmış... Sen sabah uyanınca hamdolsun der Rabbine varmazsan, günün öğleye vardı, Rabbinin huzuruna var mazsan, akşam ulaştın güneşin dürüldüğünü gördün ve Ya Rabbim ölümümde yaşantımın son anında yardımcım ol deyip te secdelerden uzak kalırsan , bunun var mı kazası..bence olmamalı...nasıl ki yarına çıkmaya garantimiz yoksa namazlarımızıda öyle olmalı, dikkat etmeliyiz. elhamdülillah müslümanız ama namazlarımızdan bi haber yaşıyoruz. Bazı müslümanlarda duymuş 3 kere cuma namazına gitmeyenin cenazesi kılınmaz hadisini, sayıyolar üçü buldurmamaya çalışıyolar. Müminin birinci ibadeti namaz olmalı, namazla dirilmeli, namazla sıkıntılarını atmalı bir mümin, öyle basite almamalıyız. yok iş yeri izin vermedi, kılma canım senin ora rızık kapın dememli bir müslüman, inanan hoca, böyle deyim kullanırken vicdanı sızlamalı...ER-Rezzak olan Rabbim rızıklarımızın garatisidir...İnsanlara kul olmayalım,kulluğumuzun bilincine varalım...Meftun kardeşin dediği gibi ilmihal kitaplarında namaz kılmaya engel olarak görülen tüm engeller kaldırılmıştır, öyle ki eğer diyo elbise bulamazsan giymeye oturduğun yerde kıl namazını, yine kıl...NAMAZ çok önemli lütfen biraz daha dikkat edelim, zamane hocalarına kulak vermeyelim, unutmayalım ki bu din bize kolay gelmedi ne çileler çektiler, o çilelerden biraz biz çekelim...selam ve dua ile,,,Rabbim yaptığımız ibadetleri katında kabul ve makbul eylesin....[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Sen öyle bir şey demedin... Ben sana soruyorum sadece... Önemini de biliyoruz namazın... Ama kasten kılmıyoruz... Teravih'in önemini bilip bir ay boyunca hiç aksatmadan teravihi eda edenler normal namazın kıymetini nasıl bilmezler... Değil mi?
Ama senden aldım cevabını...
Teşekkürler...

Ziyaretçilerden Sorular

W
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
0
Görüntüleme
1
WilliamSoate
Cevaplar
0