Yalnızlık Tehlikeli mi?

Futbolcu.61

Çalışkan Üye
Süper Moeratör
Yalnızı yalnız bırakmayan biri vardır. Yalnizlığın olusturduğu bütün boşlukları o doldurur. Önce beyne hükmeder, zihni bulandırır, hayalleri kirletir. Sonra ayaklara sözünü gecirir, ele istediğini yaptırmaya baslar. Aklıyla, ayağıyla, eliyle ve kalbiyle ele gecirdiği insanı kirli ortamlara ceker. Insana hic yapmadigi seyleri yaptirir. Insan; sigara, icki, hırsızlık gibi seylere böyle baslar.

Böylece adım atılır ser kapısına.

Böylece tanışılır şer ortamıyla ve “şer” pesinde kosup duranlarla.

“Yalnızın dostu şeytandır.” derler.

Evet öyledir, bir insan yalnız kalmaya görsün, seytan birbiri ardına atar tokatlarını.

Insan ardı ardına gelen saldırılarla bunalır ve şeytana teslim-i silah eder.

Çünku karşısında güçlu bir düşman vardır. Beri yanda ise bu düşmanın yandaşı olan nefis...

Nefis ile seytan arasında sıkışıp kalan insanın hali çok zordur.

Böyle durumlarda insanın böyle bir vartayı atlatması çok zordur.

Iki Cihan Serveri Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadis-i serifte şöyle buyuruyor :

“Insanlar yalnızlıktaki mahzuru benim kadar bilselerdi, hicbir atlı tek basına bir gececik olsun yola çıkmazdı.”

Yalnızlığın boğuculuğuna, tehlikesine böyle işaret ediyor iki Cihan Serveri Peygamberimiz.

Yalnız kalan bir insanın karşılasacağı tehlikeye bir baska hadis-i serifte Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle işaret ediyor :

“Seytan insana kanın nüfuz ettiği gibi nüfuz eder.”

Seytanın bu sekilde nüfuz edeceği insan, öncelikle yalnız kalan insandır.

Nefsiyle baş başa kalmış olan insandır.

Seytan insanın elini, dilini, belini kötüye yönlendirir.

Seytan, insanı iyilikten, güzellikten uzaklastırır.

“Size cemaati tavsiye ederim. Ayrılıktan sakının. Zira seytan, tek kalanla birlikte olur. Iki kisiden uzak durur.” sözleriyle seytandan kurtulmanın yollarından birini işaret ediyor Iki Cihan Serveri Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem).

Evde, isyerinde, yolculukta, çarşıda yalnız kalmaktan kaçınmali, bizi seytandan ve nefisten koruyacak “emin” bir dost bulmalıyız.

ALLah bizi bir saniye nefsimizLe başbaşa bırakMasın

hilmi34

Acemi Üye
Silver
Yalnızlık tehlikeli midir bilemem ama, yalnızsınızdır ama insanlarla iç içesinizdir, insanlarla iç içesinizdir ama yalnızsınızdır!

Yalnızlık ya da yalnız olmama hali çoğu kere insanın "ruhi durumu" ile ilgili bir husustur!

Moderatörün son düzenlenenleri:

hilmi34

Acemi Üye
Silver
Benim için hoş bir şey! ---)))

Selam verilmek ve beraberlik ve insanlarla iç içe olmak güzel.

Bunlar da olmuyorsa her şeyin yalnızlık olacaktır, bu da güzel.

yusuf_cuk

Acemi Üye
Silver
kalabalıklar arasında yalnız olmayı bende severim.bana çok şey kazandırdı bu hayatta.ama bahsettiğim yalnızlık insanlardan yüz çevirmek değil.arada ince bir çizgi var.

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
701
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,776