25 ekim şehit öğretmenler günü

#1
25 ekim 1993 tarihinde Bitlis ili Yolalan beldesinde görev yapmakta olan 4 tane genç öğretmen terör örgütü pkk tarafından hunharca şehit edilmiştir.şehit öğretmenler anısına bizim okulda her yıl 25 ekim tarihinde şehit öğretmenler günü olarak anılır.şehit öğretmenlerimize Allah'tan rahmet dileriz.ruhları şad olsun.

25.10.1993 Düzköy Şehit Öğretmenler

Bayram TEKİN


18.4.1964-25.10.1993
18.4.1964 tarihinde Kırşehir İli Çiçekdağı İlçesinde doğan Bayram TEKİN'in babası Mehmet, annesi Fatma'dır.
Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu olan Bayram TEKİN, Bitlis İli Merkez Düzköy Erikli Köyü Ortaokulu öğretmenliğine atanmıştır.Bu Okulda görevli iken, 25.10.1993 tarihinde kendisi gibi öğretmen olan eşi Yasemin TEKİN ve tek çocuğu olan kızı Betül ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Tatvan'da bir ilköğretim okuluna verilmiştir


Yasemin TEKİN


29.7.1962-25.10.1993
29.7.1962'de Osmaniye'de doğan Yasemin TEKİN, Kırşehir Çiçekdağı nüfusuna kayıtlı olup, babası Mehmet, annesi Hatice'dir.
Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu olan Yasemin TEKİN, Bitlis İli Merkez Düzköy Erikli Köyü İlkokulu öğretmenliğine atanmıştır.Bu Okulda görevli iken, 25.10.1993 tarihinde kendisi gibi öğretmen olan eşi Bayram TEKİN ve tek çocuğu olan kızı Betül ile birlikte şehit edilmiştir.
Adı, Tatvan'da bir ilköğretim okuluna verilmiştir.

Ergin KOMUT(07.09.1959 - 25.10.1993)
07.09.1959 tarihinde Kocaeli'de doğan ve Ersin hanımla evli olan Ergin KOMUT'un babası Ali, annesi Ayşe'dir. Elif, Emel, Eda adlarında üç çocuğu vardır.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan Ergin KOMUT, Bitlis Merkez Yolalan Köyü Ortaokulu'nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni iken, 25.10.1993 tarihinde görev yaptığı Yolalan köyünde şehit edilmiştir.

Adı, Bitlis'te bir ilköğretim okuluna verilmiştir.


Abdurrahman Nafiz Özbağrıaçık1 Şubat 1957 yılında Taşkent’te doğdu. Babası Ahmet Bey annesi Hatice Hanımdır. Abdurrahman Nafiz Özbağrıaçık İlkokulu Taşkent’te Ortaokulu Hadim’ de Liseyi İstanbul Vefa Lisesinde tamamladı. Yüksek öğrenimini Konya Selçuk Üniversitesinde yaptı. 1981 yılında Zeyniye Hanım ile evlendi. Hatice ve Ahmet adında iki çocuğu vardır. 1982 yılında İstanbul Küçükköy Vefa Poyraz Lisesinde öğretmenlik görevine başladı. Bu okulda 4 yıl çalıştıktan sonra 1986 yılında İstanbul Güneşliköy Ortaokuluna atandı. Burada da 1,5 yıl çalıştıktan sonra 1987 yılında Mehmet Niyazi Altuğ Lisesine atandı.1989 yılı 24 Kasım öğretmenler gününde “Yılın Öğretmeni” seçildi. 1990 – 1991 eğitim ve öğretim yılında Bitlis iline bağlı Yolalan Ortaokuluna tayin oldu. 1992 yılında Diyarbakır’da açılan lisans tamamlama sınavlarını başarıyla bitirerek üniversite tahsilini 4 yıl olarak tamamlayarak Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak branş değiştirdi. Yolalan Ortaokulunda Müdür Vekili olarak çalışırken 25 Ekim 1993 tarihinde şehitlik mertebesine ulaştı.

25 Ekim 1993 günü saat 20.00 sıralarında kapı çalınır. Abdurrahman namazını kılmış eşi namaz kılarken bu ara selam verir. Abdurrahman'a kapıyı açmaması için ikaz eder. Fakat Abdurrahman kim o deyince okulun hademesi benim der. Abdurrahman kapıyı açar bu ara hademeyle birlikte 4 kana susamış terörist içeri dalar, Abdurrahman'ı yanlarına alıp dışarı çıkarlar. Çocuklarına da belediye binasına gitmelerini söylerler. Evinden 200 m. ileride kalleşçe kurşuna dizerler Abdurrahman'ı. Bu arada evi ateşe verirler. Abdurrahman'ın eşi ve çocukları belediye binası yerine aşağı kısımda bulunan dereye gidip saklanırlar. Sabaha karşı güvenlik güçlerine haber verirler. Yalnız Müslüman olduğu için, kafasındaki fikirleri onca kurşunla susturacağını sanan bu densizler aslında akıttıkları kanda boğulacaklarını bilmiyorlar. Şehidimiz Abdurrahman son yolculuğunda dualarla uğurlandı. Allah (c.c) inşallah mekanını cennet eyler. Boş yere gününü geçirmemeyi kendine destur edinen bu kardeşimiz, yollara ilim öğrenmek ve öğretmek için düştü. Ama tarihin her döneminde misallerine rastlanabileceği gibi şer eller ona da kıydılar. Ölenlerin yeniden doğduğu günde, iyilerle haşrolur inşallah. 0, şu anda görevini yapan insanların huzuru içinde istirahat ediyor. Allah, eşine çocuklarına ailesine ve sevenlerine sabırlar versin. Şehidimizin cenazesi 29 Ekim1993 tarihinde Taşkent'e getirildi. Çevre köylerden ve devlet erkanından katılan büyük bir kalabalıkla toprağa verildi.

Şehit Öğretmen Yasemin Tekin’in Son Sözleri

--------------------------------------------------------------------------------


Önce, barış güvercinleri,ağladı
Kanat çırptı, sessiz
Beni bir alaca şafakta vurdular
Kanım,yıldızlara doğru aktı
Işık,ışık

Şimdi gökyüzündeyim
Ölmedim,ölmeyeceğimi,anlayın
Yere,kazsanızda toprağımı
Ben sizin yüreğinizdeyim
Sizinle,beraberim

Zafer türküleri söylerim
Sabah, akşam
Gülümser, çocuklarım
Ben YASEMİN TEKİN
Şehit öğretmen.
Ne umutlar ne sevgiler büyüttüm
Yüreğimde,sizin,için
Everest,kadar
Beni bir alaca şafakta vurdular..
Akmadı, kanım

Bir bayrak örttünüz üstüme
Al bir bayrak
Al, yıldızlı
Onun gölgesinde
Sessiz, sakin, rahat uyurum
Ağıtlar,yaktınız,benim için
Bu yeter mi bana
Ben YASEMİN TEKİN

Kara gecelerden
Ak Güneşler doğdurdum
Işık,ışık, yıldız,yıldız
Çiçekler,büyüttüm
Güller büyüttüm
Gönlümce
Al, mor, turuncu
Işıklar saçtım,güneşimle
Sevgiyi, bilgiyi bölüştüm
Ninniler söyledim
Barışa,kardeşliğe
Ben YASEMİN TEKİN

Şehit öğretmen
Umut sevgi bayrağını.
Size bıraktım, giderken
Karanlığa, ışık olur
Aydınlatır, insanları
Ne olur.
Kardeş, kardeşi vurmasın
Ağlamasın analar
Çocuklar, öksüz kalmasın
İstiyorum.

Solmasın, o güzelim çiçekler
Ben YASEMİN TEKİN
Selam hepinize
Bitlis’ten, Ağrı’dan,İstanbul’dan
Şehitler ölmez, vatan bölünmez
Yinede,yüreğim,sizin için çarpıyor
Ölsem de ne çıkar
Beni bir alaca şafakta vurdular
Eşimden ,yavrumdan ayırdılar
Yıldızlara doğru aktı kanım
Ama ölmedim,hala, yaşıyorum
Gülümsüyorum ,hepinize
Gülümsüyorum
Meleklerle, beraber
Şimdi gökyüzündeyim.

işte yolalan yiboda şehit öğretmenler anıtının resmi:

resimdeki 4 kırık kalem 4 şehit öğretmeni tanımlıyor

allah bize bir daha şehit öğretmenler göstermesin
 

Benzer konular