Ay'a mi stüdyoya mi ayak basildi?

sancarif

Acemi Üye
Silver
#1
Aya seyahatin orijinal görüntülerini incelemek isteyen bilim adamina NASA sok bir cevap verdi: "Görüntülen bulamiyoruz!" Duruma en çok sevinense "Zaten hepsi tezgahti" diyen komplo teorisyenleri oldu.
"Benim için küçük, insanlik için büyük bir adim..." Neil Armstrong'un 37 yil önce dünya tarihine geçen bu sözünün artik hiçbir kaniti yok. O anin orijinal görüntülerinin, NASA'nin Maryland'deki üssünde kaybolduGu ortaya çikti. Avustralyali bir bilim adami tarafindan ortaya çikarilan olay, "ABD Ay'a gitmedi. Görüntüler stüdyoda tezgahlandi" tezini savunan binlerce komplo teorisyenini de sevindirdi. Teorisyenler, NASAnin sirrini örtbas etmek için kasetleri ortadan kaldirdiGina inaniyorlar.

Tarihi önemi çok büyük


Ay'dan gelen görüntülerin tarihiyle ilgili bir arastirma yapan Avustralyali bilim adami John Sarkassian, NASA'ya basvurarak kasetleri izlemek istediGini söyledi. Ancak tüm aramalara raGmen kasetler bulunamadi. Hiç kimse kasetlerin yerini bilmiyordu. Bu olay bilim dünyasini ayaGa kaldirdi. Bilim adamlari simdi büyük bir engelle karsi karsiya olduklarina inaniyorlar. Orijinal görüntüler, manyetik bantlara kaydedildiGi için bozulma riskleri çok yüksek ve bir an önce bulunup dijital disklere kaydedilmeleri gerekiyor. Yoksa, gelecek nesiller, insanlik için büyük adimlari sadece bozuk televizyon görüntülerinden izleyebilecek.
Detaylar görülemiyor
20 Temmuz 1969'da gerçeklesen seyahat, NASA'nin zamanin son teknolojisiyle üretilen kameralari tarafindan canli olarak yine NASA'nin Kaliforniya ve Avustralya'daki televizyon istasyonlarina gönderildi. O zamanlar bu görüntüleri isleyecek teknolojisi olmayan televizyon kanallari ise orijinal görüntülerin yansitildiGi perdelerden çekim yaptilar. Bu nedenle detaylar, orijinallerindeki kadar net olarak görülemiyordu. Manyetik bantli video kasetlere kaydedilen orijinal görüntüler ise 1970 yilinda ABD Ulusal Arsivleri'ne kaldirildi. Ancak görüntüler, 1984'de hiçbir neden belirtilmeden Maryland'deki Goddard Uzay Üssü'ne tasindi.

Stüdyoya mi ayak basildi?
Komplo teorisyenlerine göre aya hiç gidilmedi, tüm görüntüler bir stüdyoda çekildi. ABD, SSCB ile bir uzay yarisina girismis, rakip uzaya insan göndererek öne geçmisti. NASA da buna karsilik, Ay'a gittik yalanini uydurdu. Iste komplo teorisyenlerinin iddialari:

70 kilo olan Neil Armstrong, yüzeyde derin izler birakirken, 1 tonluk uzay araci neden hiçbir iz birakmiyor?

Astronot gölgede kalmasina raGmen nasil bu kadar net ve parlak görülüyor?

Günes gibi çok uzak bir isik kaynaGindan bu kadar güçlü bir isik gelip de taslarin bu sekilde gölge yapmasina neden olamaz. Ama stüdyodaki spotlar yapabilir.
 

safai_dil

Acemi Üye
Silver
#3
serkan1976' Alıntı:
:roll: :roll: :roll: güzel bir konu
evet bunu gölgelerin düsme açisindan sahte olduGunu söylemisler.Zaten tarih boyunca insanlari aldatmadilarmi.Baris içinde bir dünya dediler iraka baris götürüyoruz dediler.Kandan,vahsetten baska birsey götürmediler