Behlül'den Bihtere, Aslı'dan Efe'ye, Hanımın Çiftliği

Akşama kadar kimimiz çalışmış yorulmuş, kimimiz okul telaşında, bir şekilde hepimiz hayat koşuşturmasında yolumuzu tutturmuşuz. Tüm aile bir araya gelmiş, akşam yemeğini yemiş ve dinlenme vakti gelmiştir. Günün en güzel zaman dilimi budur çoğumuz için. Televizyonu açarız çaylarımızı yudumlarız. Çoğu zaman sohbete dalar televizyonun yüzüne bile bakmayız. Kimi zaman da her şeyi unutup kilitleniriz izlediklerimize. Diziler, yarışmalar vs kaptırırız kendimizi. Maksat hayat karmaşasından bir anlık sıyrılmak.

Bazen anlatır büyüklerimiz önceden televizyon mu vardı, diye başlarlar. Elektrik bile yoktu diye devam ederler. Sonra tek kanallı dönem, başka alternatif yok izlemek istiyorsan bunu izleyeceksin. Şimdi onlarca alternatif var da ne değişiyor sanki. Eski diziler kadar kaliteli mi izlediklerimiz acaba ? Teknolojiye, gelişmişliğe bağlanmış ve sırf güncel olsun diye giderek bozulmuş yüzlerce dizi. Avrupa özentisi bir sürü program.

Hangini saymalı bilinmez. Büyük eserlerden günümüze ( nasıl bir günde yaşıyorsak ) uyarlanan ve aslını çoktan kaybetmiş dizilerden mi, yoksa sırf gençlerin dikkatini çekmek için içinde tonlarca aykırılığın yer aldığı diğerleri mi ? Modern olmak böyle bir şey değildir. Aslı önce Deniz'e aşık, sonra Efe'yle beraber şimdi kiminle ya da ilerde kimin elini tutacak bilinmez. Ben reklamlardan rast geldiğim kadarıyla biliyorum sadece. Bunun adı modernlik falan değildir. Bu düpedüz saygısızlıktır. Arkadaşlığa, dostluğa, sevgiye, aşka yapılmış kocaman bir saygısızlıktır. Aile ahlakı bile ayaklar altına alınmışken kimse bana bunu modernlik uğruna yaptığını savunamaz.

Çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Kemal Sunal'la, Şener Şen filmleriyle büyüdük. Sıkılmadan onlarca kez izledik. Benim zamanımda ki en uçuk gençlik dizisi Çılgın Bediş'ti. :) Dizinin çoğu Bediş'in hayalleriyle geçerdi. Bizimkiler başlı başlına bir yapıttı zaten. Sonra Kaygısızlar vardı. Ama hiçbiri televizyonu açtığımızda karşımıza gelenler kadar kötü değildi. Tamam, diziler deyim yerindeyse kafa dağıtmak, zaman geçirmek için ama içerikleri de bu kadar aykırı olmak zorunda mı ? Hele ki çoğu anne-babanın bu dizileri çocuklarıyla izlediği göz önüne alınırsa. Bu onların tercihidir bunu yargılamak elbette kimseye düşmez. Yalnız düşünüyorum ki bu çoğumuzun da yaşadığı bir durumdur. Eskiden öpüşme sahnelerinde ailede ki herkes farklı şeylerle ilgilenirdi, çocuklar utanırdı gördüklerinde. Şimdiler de ise bu tarz görüntülerle reklamlar da karşılaşır olduk. Gerisinden hiç bahsetmesek daha iyi.

Kimileri bu konuda sert çıktığımı düşünebilir. Kumanda elinde beğenmezsen değiştir kardeşim, çok rahatsız oluyorsan aç belgesel izle diyenleriniz bile vardır belki de. Ama böyle diyerek çoğalmadı mı bu yapımlar.

Biliyorum çok uzattım ama bu konuda konuşacak o kadar detay var ki aslında. Bir de bu aralar revaçta olan son durum halkın televizyonlarda boy gösterişi. Yine önceye döneceğiz ama yerel kanallardan birinde bir tanıdığımızı görsek heyecanlanırdık eskiden falanca televizyona çıkmış diye. Artık ekrana çıkmayan pek kişi kalmadı sanırım. Ünlü olma sevdası ruhumuzda var galiba. :) Ama sırf ünlü olmak adına çeşitli çıkışlarda bulunmak pekte mantıklı gelmiyor bana. Ki bu durumun geçerliliği zaten en fazla 3 ay değil mi?

Mutlaka ki bunların arasında severek izlediğimiz kaliteli yapımlarda yok değil. Temennim bunların artarak devam etmesi ve aile yapımıza uymayan dizilerinde halk tarafından prim verilmeyerek son bulması.

Bol eğlenceli akşamlar.

PeneLope

Acemi Üye
Silver
Herşey değersizleşti, aşk bile öyle basite indirgendi ki ..

Ha, izlemiyor muyum? Aşk-ı Memnu'yu izliyorum, Behlül için değil Kıvanç Tatlıtuğ için .. Onun dışında soğudum tv'den, canım sıkıldı mı açıyorum netten güzel bir film, ohh :) Ya da aç güzel bir kitap, ya da hiç olmadı al eline telefonu; uzun zamandır aramadığın dostlarını ara ..

Tv artık boyutunu aştı ve akılalmaz yerlere gelmeye başladı ..

tşkler konu için, çok yerinde bir konu olmuş ..

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
yaptığımız en kötü hatada hem izleyip hemde eleştirmek. kötü olduğunu ,olumsuz örnek olduğunu bile bile izlemek....
teşekkürler konu ve yorum için...

hsyn_

Acemi Üye
Silver
izlemiyorum, izlenmesini de istemiyorum yozlaştırılan ve aşındırılan bütün değerlerimizin korunması adına izlenmemeli ki yapılmasın