Berat Gecesine Berat Kandilinin Önemini Idrak Ederek Giriniz.

m.eminokumus

Tecrübeli Üye
Silver
#1
Berat gecesine Berat Kandilinin önemini idrak ederek giriniz. Berat Kandili namazının fazileti nedir bunu bilerek namaz kılınız. Berat Kandili tam tarihi. Berat Kandili mesajları

İslam aleminin altın günler diye tarif ettiği mübarek geceler bu yılda merakla beklenir oldu. 12 Haziran'da gerçekleşecek olan Berat Kandili şimdiden müslüman alemine hayırlı olsun. Berat Kandili fazileti. Berat Kandili ne zaman?

Berat kandiinde merak edilen en önemli hususlardan biride Berat kandilinde kılınan özel namazın tanımı. Berat kandili namazı 100 rekkattır. Günahların affolunacağı bu günde 100 rekatlık Berat Kandili namazını kılan kimse o yılda ölürse şehit mertebesine erişeceği söylenmiştir.

BERAT KANDİLİNİN ÖNEMİ

Her sene, Şaban ayının on beşinci Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi.

BERAT KANDİLİ DUASI

Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı. Peygamber efendimiz Berat gecesinde, (Allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ) duasını çok okurdu.

Hazreti Muhammed Berat Kandili'nde şöyle dua ederdi;

“Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim”

Yine bu gecede edilebilecek kıymetli dualar var. Onlar da şöyle;

"Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike."

Anlamı:

"Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin."

 

Benzer konular