bugün seb-i aruz yani dügün günü

K

karinca_misali

Misafir

HZ.MEVLÂNA

Yasamini "Hamdim, pistim, yandim" sözleri ile özetleyen Hz. Mevlâna, 30 Eylül 1207 yilinda bugün Afganistan sinirlari içerisinde yer alan Horasan yöresinde, Belh sehrinde doGmus, 17 Aralik 1273 günü Hakk'in rahmetine kavusmustur.

732. sene-i devriyesi sebebiyle düzenlenecek çesitli etkinliklerle anilacaktir. ?ölüm günüm, düGün günümdür? tabirini kullandiGi için. Anma törenleri, düGün günü ya da vuslat günü manasina gelen ?seb-i Arûz? olarak adlandirilmaktadir. Onun düsüncesinde ve fikirlerinde ölüm hiçbir zaman yokluk olarak kabul edilmemektedir. "Ölümümüzden sonra mezarimizi yerde aramayiniz! Bizim mezarimiz ariflerin gönüllerindedir" diyerek gönüllerdeki ölümsüzlüGe dikkat çekmistir.

Hz. Mevlâna, "Herkes ayriliktan bahsetti, bense vuslattan" ifadesiyle de ölümün ayrilik deGil kavusmak olduGuna dikkat çekmistir. Hem de öGle deGimlidir ki Allah (cc) Kur?an da haber veriyor. "Her nefis ölümü tadacaktir. Sonra ancak bize döndürüleceksiniz" (Ankebût, 29/57)

Allah?a, yani özüne döndürülen bir ruh için yokluk manasinda kullanilan ölüm ifadesi, nasil baGdastirilabilir.

Hazreti Mevlâna ömrünü, Kur?an?a ve Peygambere adamasina raGmen, gelecekte hakkinda çikabilecek yalan ve iftiralara daha hayatta iken gereken cevabi vermistir.

?Bu canim var oldukça ben Kur'an?a tutsaGim
Muhammed Mustafa?nin yolundaki topraGim
Benden baskaca bir söz nakledenler olursa
Hem onu söyleyenden hem o sözden uzaGim?

sems?ten ayrilik onu çok üzmüstü, ama sonunda Onu kalbinde bularak arayisini terk etti. Bu halini su beyitle dile getirerek sevgi ile ulasilacak mertebelerden haber vermistir.

?Beden bakimindan ondan ayriyim ama bedensiz ve cansiz ikimiz de bir nuruz.

Ey arayan kisi! Ister Onu gör, ister Beni. Ben O?yum, O da Ben.? Burada tarif edilen hal, tasavvuf edebiyatinda sevenlerin birbirinde yok olma hali olan ?fenâ halidir. ?Hz. Mevlâna, sikâyet edilen ayriliklarin çaresinin, ?sevgi? olduGunu da haber vermistir.

Hz. Mevâna?nin çaGrisi; Allah?in kullari için sürekli açik tuttuGu tövbe kapisinadir. Baska mana aramaya gerek yoktur.

Iste Kur?an?in beyani;

"Allah 'a göre su kimseler bir tövbesi makbuldür ki, cahillikle bir kötülük yapip hemen ardindan dönerler..." (en-Nisa, 4/17)

Iste Peygamberin beyani;

?Can boGaza dayanmadikça Allah (cc) kulun tövbesini kabul eder.? (Tirmizi)

Iste de Mevlâna?nin çaGrisi;

Gel! Ne olursan ol, yine gel...

Ister kâfir ol, ister atese tap, ister puta...

Ister yüz kere tövbe etmis ol, ister yüz kere bozmus ol tövbeni...

Bizim kapimiz umutsuzluk kapisi deGil, nasilsan öyle gel.

Onun çaGrisi Hakka, Hakikate, DoGruluGadir. ?Geçmisteki halin ne olursa olsun, bu hal seni ümitsizliGe düsürmesin, tövbe etmek kaydiyla, yani eski haline dönmemek üzere gelmek istersen bu kapi sana açiktir? mesaji verilmektedir. Yoksa ?ne olursan ol yine gel? çaGrisindan; eski halini deGistirmeden olduGun gibi kal dediGi anlasilmamalidir. O zaman ?Bu canim var oldukça ben Kur'an?a tutsaGim? sözü ile baGdasmayan bir yorum olur ki; Ona atfetmek Onun manevi sahsiyetine yapilabilecek en büyük haksizliktir. Zaten öGle davranmaya kalkisanlara da öncesinden cevabini göndermistir.?Benden baskaca bir söz nakledenler olursa,
Hem onu söyleyenden hem o sözden uzaGim?

Hz. Mevlâna?nin ?seb-i Arûzu? vesile kilinip onun dünya görüsleri insanliGa gerçek yönleriyle anlatilmalidir. Onun büyük bir mütefekkir, büyük bir Insani Kâmil olduGu anlatilmalidir. Ancak o zaman onun maneviyat ikliminden istifade edilebilir.

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
C Tarih Köşesi 2
M Tarih Köşesi 6