Bunlari Biliyormusunuz?50-100

Sehrayin

Acemi Üye
Silver
#1
Bunlari Biliyormusunuz ???

Haram Yemeyen Ordu

Osmanli ordusunun, Islam'i tek bir bayrak altinda toplamak gayesiyle Misir seferine giderken Gebze yakinlarindaki baGlik-bahçelik bir arazide mola verdiGinde Yavuz Sultan - Selim'in bütün askerlerin heybelerini arattiGini ve hiçbirinde meyve cinsinden birsey çikmamasi üzerine ellerini Ulu Dergah kaldirip :

"Allahim, sonsuz sükürler olsun. Bana haram yemeyen bir ordu lutfettin. EGer askerimin içinde tek bir kisi sahibinden izinsiz bir meyve yeseydi ve ben bunu haber alsaydim Misir seferinden vazgeçerdim'.' diyerek Rabbine sonsuz hamd ü senalarda bulunduGunu. ... (51)

Ecdadimiz Yüz Akimiz

Alti asir gibi uzun bir süre üç kitada hükmünü yürüten ecdadimizin medeniyet mirasini inceleyip arastirmadan içte ve distaki bazi gafil ve hainlerin ona, "emperyalist" yaftasini yapistirarak mahkum etmeye çalismalarina mukabil, Macaristan Ilimler Akademisi tarafindan ortaya çikartilip yayinlanan bir belgede belirtildiGine göre, Osmanli Devleti'nin Macaristan'da hakim olduGu devirlerde, Macar halkindan yilda 7 milyon akçe 21 milyon vergi toplayip, buna karsilik ayni yil Macaristan'a 21milyon akçe yatirim yaptiGini... (52)

Tuz ve Ekmek Hakki

Osmanli sarayindaki hanedan çocuklarini yetistirmek üzere"muallime-i selatin-" (sultan hocasi) olarak tayin edilen Safiye Hanim' a padisah Vl. Mehmed Resad'in ilk iradesinin:

Namaz kilmayanlara, oruç tutmayanlara yedirdiGim tuz ve ekmeGi haram ediyorum. Bu iradem hoca hanim tarafindan talebe sehzade ve hanim sultanlara söylensin" olduGunu. . .(53)

Bir Savasin Bedeli

1991 yilinda meydana gelen Körfez Savasi'nin bir günlük maliyeti ile 3 milyon çocuGun 2, 7 yillik süt ihtiyacinin karsilanabildiGini...

Bu savasin otuz günlük savas gideri ile 50 milyon insanin 4 yillik ekmek ihtiyacinin giderilebildiGini...

1 adet Stealth avci uçaGinin bedeli ile 13 milyon kitap alina bildiGini . . .

Ve 1 adet Patroit füzesi ile 74 milyon adet fidan dikildiGini .. (54)

Ne Sen Baki Ne Ben Baki

Kanuni Sultan Süleyman' in, bir meseleden dolayi dönemin sairi Baki'yi,

``Baki bed - Nef-yi ebed Bursa ya red" diyerek Bursa'ya sürgüne gönderdiGini ve Baki'nin de buna karsilik:

"Öldünse ey Baki DeGildir cihan mülkü Süleyman'a baki Buna çarki felek derler Ne sen baki, ne ben baki" diyerek sairane bir sekilde cevap verdiGini . . . (55)

Barbar Kim?

Bizans'i kurtarmak üzere Istanbul'a çaGrilan Haçli ordularinin HristiyanliGin mukaddes kilisesi Ayasofyanin tepesinde ki altin haçi sökerek eritip sattiklarini...

Yillar sonra Osmanli ordusunun Istanbul'un fethi sirasinda bir yeniçerinin, fetih hatirasi olarak saklamak maksadiyla Ayasofya nin küçük bir çini parçasini koparmak istemesini, Fatih Sultan Mehmed'in "tahribe tesebbüs"le suçlayip cezalandirdiGini ,..(56)

Serdengeçti'nin Ayasofya Müdafaasi

Yazmis olduGu"Ayasofya". isimli siiri yüzünden tutuklanarak Ankara AGir Ceza Mahkemesi'nde yargilanan Osman Yüksel Serdengeçti' nin kendini müdafaa ederken:

"Müddei umumi(savci) tepeden verilen emirlere göre hareket ediyor. Ayasofya`nin tekrar cami haline yetirilmesinde benim ne gibi hususi maksadim ve menfaatim olabilir? Ayasofya'yi kiraya mi vereceGim, yoksa imami mi olacaGim? Beni bu yazidan dolayi Türk savcilari deGil, Yunan savcilari itham etsin. Böyle bir yaziyi yazdiGimdan dolayi kendimi müdafaa etmekten utaniyorum ." diye hayiflanarak cevap verdiGini. . .(57)

Sanata Hürmetin Böylesi

Osmanli'nin meshur hattatlarindan Hafiz Osman'in(1642 1698), Sultan Ikinci Mustafa' nin hat hocasi olup, Hafiz Osmanin hat meskederken, Sultan Ikinci Mustafa'nin büyük bir hürmet içinde hocasinin hokkasini tuttuGunu ve yapilan hattin güzelliGi karsisinda gönlü ihtizaza gelen Sultan Ikinci Mustafa'nin: "Artik bir Hafiz Osman daha yetismez" demesine mukabil, büyük hattat Hafiz Osman'in : "Efendimiz gibi, hocasinin hokkasini tutan padisahlar bulundukça daha çok Hafiz Osmanlar yetisir" diye cevap verdiGini...(58)Sultan Vahdeddin'in VatanperverliGi

Osmanli ordusunun silahlarinin elinden alindiGi , düsman filolarinin Çanakkale BoGazi' ni asip Istanbul'a dayandiGi felaketli bir dönemde halife sifatiyla Osmanli tahtina oturan Sultan Vahdeddin'in, Osmanli askeri olarak, sahsini korumak için birakilmis olan biricik taburu Ayasofya Camii' ne göndererek:

"Aziz Istanbul'un fethinin sembolü olan Ayasofya'ya çan takmak isteyenlere ates ediniz!... " emrini verdiGini... (59)

Yavuz'un izinden Gidenler

1967 Misir-Israil savasinda, Misir askerlerinin, düsmanlarini beklerken Israil ordusunun bir anda Süveys'in öbür yakasini geçerek dünyayi sasirtiGini...

Mose Dayan'in bu muazzam basariyi daha sonra bir basin toplantisinda : "Israil in bu basarili stratejisi, Yavuz Sultan Selim in yillar önce Misir'i fethederken uyguladiGi harp planinin bir kopyasidir" diye açiklayip gafletimizi yüzümüze vurduGunu...(60)

Essiz Sevgi

Türkiye' de, Türk Dili ve Edebiyati üzerine doktora yapmis genç Pakistan alimlerinden Muhammed Sabir'in, Pakistanda bir cuma günü hutbede Sultan Abdülhamid Han'in adinin okunup ve ona "Zeyyedallahü ömrehu" yani "Allah onun ömrünü artirsin diye dua edilmesi üzerine camiden çiktiktan sonra cemaata bu duanin manasiz olduGunu zira, Sultan Abdülhamid Hanin vefat etmis olduGunu söylemesi üzerine halkin"Seni gidi Ingiliz casusu! "diyerek hisimla üzerine yürüdüklerini . . . (61)


Hilafetin Gücü

31 Mart hadisesinin tertipçileri arasinda bulunan sair ve filozof Riza Tevfik'in bu mes'um hadisenin ardinda Ingiliz parmaGi olduGunu itiraf edip, ihtilal hadisesinden sonra Ingiliz konsolosluGuna gittiGinde çok soGuk bir sekilde karsilandiGini ve o zaman bunun sebebini anlayamayan Riza Tevfik'in çok sonralari Londra'ya uGrayip bunun sebebini o dönemin Ingiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Lord Nikilsin'a sorduGunda bu Ingilizin çok ibretli bir sekilde"Riza Tevfik Bey, Biz bilhassa Hindistan'da Islam ülkelerini idaremiz altina alabilmek için milyarlarca altin harcadik ama basarili olamadik. Halbuki Sultan Abdülhamid, her yil bir 'Selam-i sahane', bir de 'Hafiz Osman hatti Kur'an-i Kerim' gönderiyor ve bütün Islam ümmetini, hududsuz bir hürmet duygusu içinde emrinde tutuyor.

Biz bu ihtilalle siz jön Türkler'den hilafet kuvvetinin ortadan kaldirilmasini bekledik ve aldandik. Iste bundan dolayi siz soGuk karsilandiniz?" cevabini verdiGini. . .(62) Biliyor muydunuz?


Bu Köyde Nur Talebeleri Var mi?

1961 seçimlerinde Türkiye Isçi Partisi mensuplarinin, DoGu Anadolu köylerine propaganda yapmak için gittiklerinde, köyde ilk rastladiklari insana: Bu köyde Risale-i Nur talebesi var mi?" diye sorduklarini ...

Köyde Risale-i Nur talebesi olduGunu öGrendikleri takdir de , o insanlara tesir edemeyeceklerini bildiklerinden dolayi köye girmeyip geriye döndüklerini (63)

Bir Hazir Cevap

Fransa Krali III Napolyon'un, Paris'te Osmanli Devleti Büyükelçisi olarak bulunan Ahmet Vefik Pasa ile konusmasi esnasinda bir ara alayli bir sekilde "Sen kendini Yavuz Sultan Selim'in elçisi mi zannediyorsun?" demesi üzerine Ahmet Vefik Pasa'nin da büyük bir hazir cevaplikla: "Öyle olsaydim, siz Fransa'da imparator olarak bulunamazdiniz" cevabini verdiGini . . . (64)

Cihad TuGlasi

Yavuz Sultan Selim'in babasi Sultan II. Bayezid'in, Ila-yi kelimetullah için çiktiGi seferlerde üstüne bulasan tozlari silkip, biriktirerek bunlardan bir tuGla döktürdüGünü ve böylece Allah'in "cihat" emrine uyduGunun isareti olarak bu tuGlayi yanindan ayirmadiGini . . . (65)


Mehmed Resadin Hassasiyeti

Trablusgarp ve Balkan Savasi ile Birinci Cihan Harbi'nin talihsiz padisahi Sultan Mehmed Resad' in, sehzade Ziyaeddin Efendi'nin doGum müjdesini aldiGi zaman sevineceGi yerde:

"Memleketin basina bir masraf kapisi daha açilmasi hos deGil..." diyecek kadar devlete yük olmaktan üzüntü duyan hassas bir hükümdar olduGunu... (66)

Osmanli Azameti

1754'de bile, Sultan III. Osman Han'in bir namesi Leh kralina ulastirildiGinda, kralin nameyi üç kere öperek basinin üstüne koyduGunu ve kralin yaninda bulunan devlet erkaninin da derhal baslarini açarak saygi durusuna geçtiklerini. (67)


Yahudinin ErkekliGi(!)

Israil disisleri bakanlarindan A. Sharon'un arkadasi ve suç ortaGi olan Meir Har-tzion'un, l950'li yillarin basinda Gazze'de yapilan bir Israil baskininda masum bir Arabi sirtindan biçaklayarak öldürmesinden sonra kendisiyle yapilan bir röportajda , yaptiGindan vicdan azabi duyup duymadiGinin sorulmasi üzerine:

"Vicdan azabi mi? Hayir! Neden vicdan azabi duymaliyim ki? Bir adami tabancayla öldürmek çok kolayadir TetiGi çekersin hepsi bu kadar. Ama biçak bambaska birsey, gerçek bir silah. Fantastik bir duygu bu, erkek olduGunu hissettiriyor insana. " diye cevap verdiGini...(68)

Türbedar ve Ulu Hakan'in Rüyasi

Cennetmekan Sultan Il. Abdülhamid Han döneminde Yavuz Sultan Selim' in türbedarliGini yapmakta olan bir zatin, siddetli geçim darliGinin kendisine verdiGi sikintili bir ruh haleti içinde :

'Bir de evliyadan olduGunu söylerler Yillarca türbedarliGini yaptim yoksulluk içindeyim" diyerek türbeye hiddetle vurduGunu . . .

Ertesi sabah aniden Abdülhamid Han' in türbedari huzuruna çaGirarak bir yillik ihtiyacinin hepsini karsiladiGi, çünkü Abdülhamid Han'in, gece rüyasinda ceddi Yavuz Selim tarafindan haberdar edildiGini . . (69)

Abdülhamid Han'in Istihbarat Gücü

Batili emperyalist güçlerin, Ermenileri piyon olarak kullanip kiskirtarak Anadolu'da karisikliklar çikardiGi günlerde, Ingiliz Büyükelçisi'nin Sultan Abdülhamid'e gelip, küstahça: "Daha ne kadar Ermeni öldüreceksiniz?" diye sorma cüretini göstermesi üzerine, Ulu Hakan'in keskin bakislarini elçinin üzerine dikerek:

"Filan gün, filan saatte Karadeniz'in filan noktasina yaklasip, karaya Ermenileri Türklere karsi silahlandirmak için su kadar sandik malzeme çikaran ve komitacilara teslim eden Ingiliz gemisinde, Türk basina kaç silah bulunuyorsa tam o kadar Ermeni öldüreceGiz. " cevabini verdiGini...Sultan Abdülhamid'in bu muazzam istihbarat gücü karsisinda Ingiliz elçisinin dehsete kapilarak aptallastiGini... (70)

Türk kafasi

Kendilerine tarih boyunca sempati beslediGimiz ve Kanuni Sultan Süleyman devrinde donanma gönderip yardim elini uzatarak yok olmaktan kurtardiGimiz Fransizlarin bitkilere büyük zarar veren bir kurt nevine "Türk adini verdiklerini...

Kazanci kuyumcu düGmeci gibi sanatkarlarin perçin yaparken altlik olarak kullandiklari perçin kiskacina da samar oGlani manasina "Türk kafasi adini verdiklerini...(71)

Halifeye Ithaf

Sonradan ll. Sylvestre olarak papalik tahtina oturan Gerbert' in 9. asir Ispanya'sinda Arap ulemasi nezdinde üç yil tahsil gördüGünü . . .

Dönemin Avrupali rahiplerinin yazmis olduklari eserlerini Kurtuba halifesine ithaf ettiklerini...

Almanya Fransa ve Italyadaki rahip adaylarinin, ilim öGrenmek için Ispanyadaki Müslüman mekteplerine akin akin kostuklarini. . .(72)

SamanoGlu Ismail Bey'in Türbesi

9. asirda Buhara da yapilan SamanoGlu Ismail Bey'in türbesinin Islam dünyasinin ilk türbelerinden olduGunu...

Bu türbenin yapiminda kullanilan tuGlalarin deve sütü ile yumurta aki karistirilarak bunlarin çesitli derecelerde pisirilmesinden elde ve edildiGini günümüze kadar sapasaGlam dimdik ayakta kaldiGini . . . (73)

Engizisyon GerçeGi

1481-1808 yillari arasinda batida,Katolik kilisesinin siyasi baski araci olarak faaliyet gösteren Engizisyon mahkemelerinin Yakilarak öldürülme cezasina çarptirilan insanlarin sayisinin 34.024 e ulastiGini....(74)Biliyor muydunuz?

Ayyildizli sapka

sapka inkilabindan sonra Ankara Valisi Yahya Galip Bey'in Ismet Inönü'ye gelerek:

sapkanin ortasina bir ay-yildiz koyalim ki, diGer milletlerden farkimiz belli olur demesi üzerine Inönü'nün: Canim biz bu inkilaplari farkimiz olmasin diye yapiyoruz. Sen ne teklif ediyorsun! diye çikistiGini...(75)

Milli Kiyafet

Bundan kirk yil önce Ingiltere'den "Dünya Kiyafetleri Sergisi" için Türk milli kiyafeti örneGi istenildiGinde, fötr sapkali, kravatli ve ütülü pantolonlu bir kalem efendisi fotoGrafi gönderildiGini . . (76)

DaGistan Kartali

Yillarca Kafkasya'nin istiklali için yilmadan mücadele vermis olan büyük dava adami Imam samil' in, vefatindan sonra gasledilirken vücudunda cihat meydanlarinda savasirken meydana gelmis yüzyirmi yara görüldüGünü... (77)

Inka Medeniyeti

Batili sömürgeci barbarlarin servet uGruna kökünü kuruttuklari Güney Amerikali kizilderili kavim Inkalarin, gelismis bir tarim sistemlerinin olduGunu...

Gübrenin ehemmiyetini bilip, Chinoha adasindan saGladiklari gübreyi tarim bölgelerine adilane daGittiklarini ve gübresinden faydalanilan deniz kuslarini öldürenleri idama mahkum ettiklerini. . (78)

Nereden Nereye

Birinci Dünya Savasi'ndan bir hafta önce, 1914 yazinda.1 Türk lirasinin karsiliGinin 3.7 dolar ve 18.45 marka tekabül ettiGini. . .(79)

Ilmin DeGeri

Son devrin kiymetli alimlerinden Hüsrev Efendi'nin, ders okuturken üzerinde hasil olan durgunluGun sebebini soran öGrencilerine :

Buraya geleceGim sirada yataGinda dehsetler içinde yatmakta olan kizim vefat etti. Onun cenazesi, defin isi vardi ortada. Dersinizi ihmal ederim diye Allah'dan korktum. Bu durumda yine geldim. Onun için üzerimde durgunluk var, hemen gidip onun defni ile mesgul olacaGim.

Kusura bakmayin o yüzden biraz cansiz konustum" diyerek ilim öGretmenin ehemmiyetini nefsinde yasayarak gösterdiGini...(80)

Ingiliz MantiGi(!)

Hindistan'in Amir sehrinde, bisikletle dolasan bir Ingiliz kizi ile alay ettikleri bahanesi ile, askerlerin hadise mahallindeki halktan 700 kisiyi oracikta kursunlayarak katlettiklerini...

Bölge valisinin, ceza olarak bütün sehir halkini günlerce yerde sürünmeye mecbur ettiGini ve böyle davranmasinin sebebi sorulunca da valinin de:

Onlar ilahelere tapiyorlar, bir Ingiliz kizi, onlarin taptiklarindan daha azizdir!." diye cevap verdiGini..(81)

Hak Takasi

Kominist rejimin devam ettiGi günlerde, sanat faaliyetleri için Taskent'te bulunan meshur solcularimizdan birinin, bir Özbek yazarinin yanina gelerek:

"Ah ne güzel, size imreniyorum.! Burada, böyle bir rejimin altinda, böyle imkanlarla yasamaktan kimbilir ne kadar mutlusunuzdur.! demesi üzerine, Özbek yazarin bizim meshur edibimizin kulaGina sessizce:

Sen Türkiye'de sahip olduGun haklarin ve imkanlarin yarisini bana ver; ben Sovyetlerdeki bütün hak ve imkanlarimi sana memnuniyetle devredeyim! Var misin beyim .? diye fisildadiGini... (82)

Yıkık Mabedler

1936-1957 yillari arasinda, komünizm rejiminin kasip kavurduGu Sovyetler BirliGi'nde ondört bin mabedin yikilarak yerle bir edildiGini . . . (83)

Milli Temeller Üzerine Yükselme

Nihat Sami Banarli'nin Amerikali Profesör Rufi ile sohbet ederken söz batililasmadan açilinca Profesör Rufi'nin:

"Siz tarihte defalarca basari kazanmis bir milletsiniz. Bize veya baskalarina imrenmek neyinize? Biz yeni bir millet olduGumuz için, tarihte muvaffak olmus milletlerin sirlarini arastirir, bulduGumuz ve uygun gördüGümüzü asrimiza tatbik ederiz. Sizden de aldiGimiz kiymetler vardir. EGer ilerlemek istiyorsaniz, muvaffak olduGunuz asirlarda hangi meziyetlerinizle hangi usul ve teskilatinizla kazandiniz?

Bunlari arastiriniz bulduklarinizi modernize ediniz, Kendi milli ve denenmis temelleriniz üzerinde yükseliniz" diyerek bizi utandirdiGini . . . (84)

Surre Alaylari

Osmanli'nin, mukaddes beldelere verdiGi büyük kiymetin ifadesi olarak Yildirim Bayezid döneminden itibaren her yil Mekke ve Medine'ye Surre Alaylari tertip ettiGini...

Bu Surre Alaylari ile birçok hediyeler ve mukaddes belde fukarasina daGitilmak üzere binlerce altin gönderilerek Allah'in rizasinin kazanilmasinin gaye edinildiGini...

Ayrica en önemlisi de, bu Surre-i Hümayun'da, padisahin yaptirip gönderdiGi Kabe örtüsünün bulunup bu örtünün merasimle yerine takilarak, eskisinin geri getirilip paylasildiGini . . .

Osmanli'nin, binbir güçlük ve darlik içinde bulunduGu dönemlerde dahi bu an'aneyi terketmediGini...(85) Biliyor muydunuz?

Hümanist Bati

Hümanist( ! ) Hollandalilarin l905'de yeni icat ettikleri bir bombanin tesir gücünü, Afrikali zavalli yerli halkin makatlarinda deneme barbarliGini gösterdiklerini.. (86)

Anadolu' da Medeniyet Vesikasi

Lozan görüsmeleri sirasinda Ingiliz Basvekili Lloyd George'nin: Türklerin, simdi hak istedikleri Anadolu'da nesi var? Orada medeniyet vesikasi olarak ne kalmissa Yunan'in, Roma'nin, Bizans'indir Türklerin Anadolu 'daki evleri sazdan ve ker***ten harabelerden ibarettir. simdi böyle bir alemi veya onun güzel parçalarini Türklere nasil birakirsiniz?" demesi üzerine henüz aklini ve vicdanini yitirmemis bir batili düsünür olan Eugene Pitard in Cenevre'nin ünlü bir gazetesinde Lloyd George'a cevap olarak:

Efendiler, Konya'daki Ince Minare'nin kapisi ile, Istanbul'daki muhtesem Süleymaniye'nin kubbelerini yapan millete karsi böyle söylenemez. Haddinizi biliniz..." diye harika bir cevap verdiGini...(87)

Imam Buhari nin ÇocukluGu

Imam Buhari Hazretleri' nin küçük yasta ilim tahsiline baslayip, subyan mektebinde iken 15.000 hadis ezberlediGini ve buluGa ermeden de Ibn-i Mübarek Hazretleri'nin kitaplarini ezberlediGini . . .

Telif eser yazmaya basladiGinda henüz daha yüzünde sakal çikmadiGini... (88)

Mimar Koca Sinan 'in BüyüklüGü

Bütün Rönesans mimarlarinin arayip durduklari merkezi plan semasini en mükemmel bir sekilde gerçeklestirmenin ancak Mimar Koca Sinan'a nasip olduGunu. . .(89/a)

Koca Mimar'in fütuhat, saltanat, ilim ve sanat bakimindan en muhtesem devrinde büyük bir imar kudretinin basinda, söhretli bir insan olmasina raGmen, yazma nüshalarda mur-u natuvan"(güçsüz karinca). imzasinda El-fakir Sinan Sermamaran-i Hassa"; beyzi mührünün ortasinda imzasinda El-fakir ü'l-hakir Sinan"; kenarinda ise: , Serm imaran-i hassa müstemend Bende-i miskin kemine dermend" (Fakir, aciz, hassa sermimarani Dertli , deGersiz, miskin bendeleri) diye kendisini tanitarak yalniz mimarinin deGil, tevazuun da üstadi olduGunu gösterdiGini. . (89/b) Biliyor muydunuz.?

Nasipsiz Ahmak

Necip Fazil Kisakürek merhumun, kendisine. "Islamiyet deyince burnuma ayak kokusu gelir" diyen ihtiyar gazeteciye;

Senin o burnuna gelen, Islamiyet'in deGil; kendi ciGerinin pis kokusudur. Sen, bir mücerredi, bir müsahhastan ayiramayan ahmaksin!" diye cevap verdiGini...(90)

Velkanli Hoca Mehmed Efendi

Mus halkinin çok sevip saydiGi Velkanli Hoca Mehmed Efendi , nin 'Evinde Kur'an okutuyor" diye sikayet edildiGinde, dönemin Mus valisi tarafindan,sirtina bir jandarma bindirilip sakalindan da baska bir jandarma tarafindan çektirilerek Mus çarsisinda dolastirildiGini. . .(91)

Yunandan Insanlik Dersi(!)

Istiklal Harbi senelerinde, Yunanlilarin Ege bölgesini isgal etmesinden sonra Izmir'e gelen Yunan Krali'nin civar kasabalardan birini teftis ederken, sehit edilerek hendeGe atilmis bir sivilin cesedini gördüGünde. Bu kokmus ölüyü neden gömmüyorsunuz?" diye sorduGunda, yanindakilerin de "Halka ibret olsun diye birakiyoruz" karsiliGini vermeleri üzerine bir krala deGil, bir cellada bile yakismayan:

Baska öldürecek Türk mü yok? Bu pisliGi kaldirin ve baskasini öldürüp onun yerine atin!" emrini verdiGini...(92)

Sıfır Neye Derler?"

Daha sonralari Milli EGitim Bakani olacak olan zamanin Maarif Müfettisi Hasan Ali Yücel ile Mustafa Kemal arasinda bir gece Kayseri'de sofra sohbeti baslayinca Mustafa Kemal'in Hasan Ali Yücel'e:"Bugün lisede sizin mantik kitabinizi karistirirken,Matematikte Usul' diye bir bahis gördüm... Demek siz riyaziyeden de anliyorsunuz..." diye sorunca Hasan Ali Yücelin Biraz pasam" diye cevap verdiGini...Bunun üzerine Mustafa Kemal'in: "Peki söyleyin sifir neye derler?" diye ikinci bir soru sormasi üzerine Hasan Ali Yücel'in gayet mütevazi bir sekilde: "Huzurunuzda bana derler pasam!"cevabini verdiGini... (93)

Bez Parçasi

Iskilipli Atif Hoca'nin Istiklal Mahkemesi'nde yargilanirken savcinin, dini kiyafetlerden bez parçasi" diye bahsetmesi üzerine Atif Hoca'nin hiddetli bir sekilde duvarda asili olan bayraGi gösterip :

Iste o da bez, hadi indirip yirtsana" diye haykirdiGini.. (94)

Bibliyoman

18. yüzyil sonlarinda yasamis ve bugünkü Istanbul Millet Kütüphanesi'nin kurucusu olan Ali Emiri Efendi'nin bir bibliyoman(kitap hastasi) olduGunu . . .

Elinde bulunan güzel bir Arapça kitabin kendisindeki noksan olan ikinci cildini temin etmek için,mevcut olduGunu öGrendiGi Yemene tayinini çikartmak istediGini ...(95)

Hakki Tesbit

Ahmet bin Hanbel Hazretleri'ne: Tehdit altindasin, kalbinle imaninda sabit kalarak yalniz dilinle istediklerini söylesen olmaz mi ? " dediklerinde, Büyük Imam'in:

Olmaz. Alimler hakki söylemekten kaçarsa, cahiler ne yapar? Böyle olursa hakki tesbit nasil olur? "cevabini vererek gerçek alimin nasil olmasi gerektiGini gösterdiGini (96)

Akif i Büyük Yapan Meziyet

Vatan sairimiz Mehmet Akif Ersoy'un, Istiklal Marsi müsabakasindaki birinciliGinden dolayi kendisine zorla verilen 500 lirayi, fakr u zaruret içinde olmasina raGmen, fakir kadin ve çocuklara bir maiset temin etmek üzere kurulmus olan "Darü'i Mesa i "ye baGisladiGini...

Halbuki Istiklal Marsi kabul edildiGinde, Mehmet Akif'in cebinde , Zonguldak milletvekili Hayri Bey'den borç aldiGi iki lirasinin olduGunu ve milli mars için 500 lira teklif edildiGi günler de 140 lira ile Ankara'da bir çiftlik alinabildiGini...

Paltosu dahi olmadiGi için kisin bile ceketle dolasan bu idealist sairin, çok soGuk günlerde ise, arkadasi Baytar sefik (Kolayli)'dan musambasini ödünç olarak giydiGini ...

Baytar sefik'in bir gün : Akif Bey, hiç olmazsa kendine bir palto alsaydin" demesi üzerine, ona darilip iki ay konusmadiGini.

Burdur Meb'us'u olarak I. Millet Meclisi'ne seçildiGinde ailesine: "Biz bu maasi hak etmiyoruz ya... Ama, pek hak etmiyoruz da denemez. Elimizden geldiGi kadar nihai zafer için çalisiyoruz. " dediGini .(97)

Pis Kokusundan Dolayi Kovulan Elçi

Veli lakapli II. Bayezid'in padisahliGi. döneminde Istanbul'a, Moskova kralinin elçisi sifatiyla Mihail Plachtneef isimli birinin geldiGini . . .

Bu adamin, insani istifra ettirecek kadar pis kokmasindan dolayi yikanmasi için hamama götürüldüGünde, bu keferenin hayatinda hiç hamam görmemis olup yikanmak ve çamasir deGistirmek adetine asina olmadiGi ve kimse ile görüstürülmeden pisliGinden dolayi Istanbul'dan kovulduGunu... (98)

Batida Yemek Kültürü

Isviçre , nin Branderburg Prensi, ziyafete çaGirdiGi bir derebeyine gönderdiGi davetiyenin mesruhat (açiklama) hanesine:

""Eti yedikten sonra kemiGi arkaya atmak yok! YaGli aGzini yenine silmek yok! TabaGi kaldirip altina tükürmek yok" diye yazmak mecburiyetinde kaldiGini...(99)

Orta ÇaGda Temizlik Farki

Orta çaGda Müslümanlarin yasayislari üzerine yapilan bir arastirmada,Islam dünyasindaki kimya sanayii anlatilirken:

""... Sabuncular loncasi, en önemli loncalardan biriydi.

Çünkü Orta ÇaG Müslümanlari hergün yikanirlardi ve çamasirlari da sariklari da her zaman bembeyazdi. Bu bakimdan onlar o çaGin diGer ülke insanlarindan ayrilirlardi.

1600 yillarina doGru Ispanya'da Engizisyon Mahkemeleri Müslüman Ispanyollarla Hristiyan Ispanyollari temizliklerine bakarak ayirt ediyordu... " diye yazdiGini...(100)
 

Benzer konular

selami22

Acemi Üye
Silver
#2
Batida yemek kültürü.. .. mutlaka bakin

Isviçre , nin Branderburg Prensi, ziyafete çaGirdiGi bir derebeyine gönderdiGi davetiyenin mesruhat (açiklama) hanesine:

""Eti yedikten sonra kemiGi arkaya atmak yok! YaGli aGzini yenine silmek yok! TabaGi kaldirip altina tükürmek yok" diye yazmak mecburiyetinde kaldiGini...biliyor muydunuz