en mantikli cevap ne olurdu?

cennetcicegi

Acemi Üye
Silver
Muhammed bin Idris henüz dört yasindadir. Tevafuk bu ya, o gün kadi efendinin sokaklarindan geçeceGi tutar. Tam o sira iki öfkeli adam bir garibi sürükler, kadi efendinin önüne yikarlar. Muhammed akranlariyla birlikte hadise mahalline kosar. Davacilardan biri alel acele anlatmaya baslar:

- Efendim biz üç arkadastik. Birlikte bir is yaptik ve iyice bir para kazandik. Yalani yok ya birbirimize itimadimiz yoktu. Paramizi hepimizin güveneceGi birine ,yani buna emanet ettik ve altini çize çize ,üçümüz birlikte gelmedikçe vermeyeceksin diye tembihledik. Ama o bize hiyanet etti.

Kadi yaka paça sürüklenen adama bakar:

- DoGru mu söylüyor bunlar?

- DoGru efendim ama eksik.

- Nasil yani?

- Evet bunlar dün aksam bana bir kese para biraktilar ve birlikte gelmedikçe hiçbirimize verme dediler. Ancak henüz 50 adim bile gitmeden içlerinden biri geri geldi ve altinlari istedi. Uzaktan Bakin veriyorum diye baGirdim, bu ikisi de kafa sallayip Tamam dediler. Söyleyin baska ne yapabilirdim ki?

Kadi bu kez diGerlerine döner:

- Peki buna ne diyeceksiniz?

- Onu da açiklayalim. Keseyi emanet edip giderken simdi burada olmayan arkadasimiz aniden durdu. Bütün paramizi emanetçiye biraktik ama bu aksam ne yiyeceGiz? dedi. Biz de harcanacak kadar bir seyler almasina izin verdik. Hepsini alip kaybolacaGini nereden bilebilirdik?

- Himmm simdi is vuzuha erdi. Arkadasiniz paralari alip kaçti desenize.

- Evet ama biz emanet verdiGimiz adami taniriz. Ona üstüne basa basa üçümüz birlikte gelmedikçe verme dedik mi, dedik. O da bunu kabul etti mi, etti. Gözünü açaydi, aldanmasaydi. Madem bir saflik yapti, ceremesini çeksin, bedeli kesesinden ödesin.

Ödesin demek kolaydir ama delikanli sözkonusu parayi verecek güçte deGildir. Zaten üzgün ve bitkindir. AGlamamak için dudaklarini isirir ve büyük bir teslimiyetle boynunu büker. Zor duyulan titrek bir sesle Hataliyim efendim der, cezama raziyim. Hava bir anda emanetçinin aleyhine döner. Merhametli kadi gözlerini kisar, sakalini sivazlar. Bir çikis yolu arar… Arar ama nereye kadar?