ISID HAKKINDA BIR DEGERLENDIRME

ALI25

Çalışkan Üye
Silver
#1
ISID HAKKINDA BIR DEGERLENDIRME

Bismillahirrahmanirrahim

Ilkönce Isid gibi bir seye gerek var mi idi buna bir cevab olarak gerek yok idi.

Daha sonra bu gibi bir cemaat yada bir baska ismi ile hareket nasil cikmis tam olarak dogrusunu bilmiyorum nasil veya neden dolayi cikmis ise de bunada bir lüzüm yok idi.

Sözde bunun ismi irak suriye islam devleti bu böyle iken bununlada bir alakasi yok gibi cinsinden görünmektedir.

Bir düsünün bir hareket yada cemaat islam ismi ile olacak bu isim altinda buna bir yakismiyan fiiler isleyecek bunu kim inkar edebilir yada bir baska ifade ile kim bunun gibi bir seyi görmemekten gelebilir. Böyle bir seye acik ve kesin olarak tek bir söz ile terrör denir. Bunun gibi bir seyi tavsib demek su olur bir acik ve kesin olarak var olan kötülügü inkar etmek olur.

Bir sey var oldugu cinsine göre bir muamele görür bir baska ifade ile hak ettigi ilgili görür.

Bir misal herhangi bir sey zararli bir baska söz ile kötü ise onun savunmak söyle dursun onu kim der ve yapar ise de illa onu tenkid ve tavsib etmemek olur.

Bir seyi kim yaparsa ve kim derse desin ölcü o kisiden cok su olur o yapilan sey nasil bir cins bu söylenmemis söz de olsa nasil bir söz cinsinden bir misal olarak yapilan seyi hos ise begenilir söz de hos gibi bir sey ise insanlar tarafindan memmun olunur.

Demek ki bu yukaridaki isten ve sözden maksad su olur o fiilin ve sözün iyi olan bir cinsten olmasi gerekir ki insanlar tarafindandabir makbul görsün.

Yapilan bir sey iyi olur ise insanlar taramafindan hos karsilanir ve bir makbul olup kabullenir sayet yapilan bir sey ne olursa olsun herneyse bu kötü ise bunu kabul etmek hak olmayan bir seyi kabul etmek olur, böyle bir konuda bu ise bir mial olarak batil kabul etmek yada kötü seyi hos görmek gibi olur, buna akli basindan olan veya bir vicdan sahibi kimse iyi oldugunu diyemez.

Bir kötü her zaman ve her de ve herseyde kötü olur misal olarak birseyin asli kötü ise bu hep böyle olur.

Sözde bir islam devlet olarak kendisinden bahis edilmekte oysa bu böyle degildir. Hakikat ise tam bunun bir tersi olur nasil ki iki kere dört ediyorsa bu acik ve kesin oldugu gibi ISID de bir islam devleti degildir. Bu bir devlet ten cok bir hareket yada cemaat olarak görünmekte sayet bir kisi bunlara iyi bakar ve bunun üzerinde düsünürse bunlarin tarih de kime benzedigini cikarmis olur. Tarih de bunlar gibi asiri giden bir firka var idi misal olarak onlarda insanlarin kana girecek kadar taasub´a kacmislardir.

Bir islam devleti olacak oda kendine yakisir bir hareket de bulunacak bir misal olarak islam devleti nasil olmasi gerekiyorsa kisaca öyle olmasi gerekir.

Tarihe bir bakis resulullah s.a.v hic bir kisinin boynunu vurdurmus mu böyle bir sey yapmadigi gibi vede yaptirmamistir da. Ashabi kiram r.a dan hic kimse böyle bir sey yapmis mi yada yaptirmis mi tek olarak bildigimiz kadariyla bu konuda ferdi olarak hic birisi ne yapmis vede nede yaptirmistir.

Berlin 19.1.2015 A.K
 
Son düzenleme:

Benzer konular

K

Kadirtok

Misafir
#2
İşid bir İslam teörürüdür. İşid İslamı kötülemektedir. Misyonerlerin oyunu bence
 
#3
İşidin terör örgütü olduğu ve İslamı kötü gösterdiği doğrudur.
Ama bu yazınızın tamamen doğru olduğunu göstermez. İslam tarihinde Ebû Azzeel Cumehi, İbnü'n-Nevvâha, Esma bint mervan, Kab bin Eşref kimdir nasıl ölmüşlerdir bir araştırıver. Listeyi şimdilik uzatmıyorum.