Kafire kafir demek yanlış mı..???

Aşina

Acemi Üye
Silver
#1
saygıdeğer arkadaşlarım,
bir konu hakkında değerli bilgilerinize ihtiyacım var.. demin bir arkadaşımla konuştum konu bir şekilde müslüman ve müslüman olmayana geldi.. arkadaşım diyor ki 'hristiyan veya islam dini dışındaki diğer dinlere sahip olan kişilere kafir diyemzsin bu onlara yapılmış bir hakarettir. kafir değilde hangi dine sahipse o dine göre değerlendir.' diyor.. şimdi ben bunu kabul etmiyorum müslüman dışındaki, müslümanlığı kabul etmeyen kişiye kafir denir..bayağı konuştuk ama uzlaşamadık bir türlü,
onu kırmadan ama onu tatmin etmek için ona bunu kabullendirmem için net bilgilere ihtiyacım var..
şimdiden çok teşekkür ederim..
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Gözümün_Mavisi

Çalışkan Üye
Silver
#2
Şöyle ifade edelim.

Elbet kimsenin inancıyla, diniyle alay ediciler olamayız.

Çünkü, böyle bir hürriyeti kullarına tanıyan Rabb'imizdir. Dolayısıyla, kafir olsun, ehl-i kitap olsun, müşrik olsun vs. inancından dolayı onları alay ederek, küçük düşürerek bir isimlendirmenin içersinde olamayız.

Zaten, müslümanlardan da bu hal içersinde olanlar yok.

Lakin şunu da söylemek gerekecektir ki, her insan, inancının ne olduğunu açık ve net bir şekilde ifade etmeli ki, insanlar da o şahsi iancıyla tanıyabilmelidir. Çünkü, yarınlar da ona görevimizi yerine getirirken inancına saygısızlık ederek, onun istemediği, inanmadığı, hoş görmediği bir rtüel içersinde de olmamalıyız.

Elbet biz kimseye kafir demeyelim, demeyelim de, falancalar da kafir olmasına rağmen kendilerini de müslüman diye pazarlamasınlar. Bu da onlara yakışmaz.

Dolayısıyla, bizden kafirler için kafir sözleri sadır oluyorsa, bu bizden kaynaklanan bir husus değildir, kendilerinden kaynaklanan bir husustur.

Bir de şu vardır. Falanın kafir olduğu falanca müslümanlar tarafından bilinmeyip namazı kılınıp üzerinde dua okunacaksa bu şahsın kafir olduğunu bilen müslümanların, bilmeyen müslümanları uyarması da farzdır.
 

Aşina

Acemi Üye
Silver
#3
Çok teşekkür ederim,Allah razı olsun.. yani şimdi müslüman olmayan kişilere kafir dememiz uygun değil diyorsunuz demi..
 

Gözümün_Mavisi

Çalışkan Üye
Silver
#4
İnançlarından dolayı onları alaya alıp "kafir" olarak seslenmemiz uygun olmaz.

Lakin, kafirleri, bilmek, tanımak, yeri geldiğinde kafirler noktasında müslümanları bilgilendirmekte bir mahzur yoktur.

Günümüzde, kafir olduğu halde, kendisini müslüman olarak pazarlayan ya da adet olmuş, Allah'ın Dini'ne savaş açtığı halde, namazı kılınan, üzerine Kur'an okunan ve dua edilen insanlar olduğundan dolayı, sizler de bu insanların bu halleriyle müslüman olamayacaklarını bunların kafirler olduğunu dillendirmenizde de bir sakınca yok.

Burası önemli.

Çünkü yaşadığımız topraklarda, Kur'an'ın ve Peygamber'in Arap Kavmi'ne gönderildiğine inanan ve O'nun değerlerine savaş açan, Türk'ün Dini yazılmalıdır diyerek Türk'e has "amentüleri" yazanlar(!) dahi, İslami usullere göre defnedildiler...

Elbet, bu gibilerin ne olduğu konusunda müslümanları bilgilendirmek ve böyle olanların "kafir" olduklarını dillendirmekte bir beis yoktur.

Arkadaşınız, sizleri değil de, Allah'ın Dini'ne savaş açtığı halde halan kendisini müslüman olarak pazarlayanları ikaz etse çok daha hayırlı bir iş yapmış olur.

Yani bizler, kafir de olsa, herkese saygımız vardır.

Lakin, kafir olan da kendisini müslüman olarak pazarlayıp, bize saygısızlık yapmasın!

Hadisenin esprisi budur!
 

Gözümün_Mavisi

Çalışkan Üye
Silver
#5
Netice, kafir olana "Ey Kafir! Nasılsın?" şaklinde bir hitapta bulunulmaz kafire karşı ama gerektiğinde kafire de kafir denir bir mahzur yoktur.
 

kalpteniman

Çalışkan Üye
Silver
#7
Eğer kişi kâfirliği benimsemişse demekte bir mahsur yok.
Fakat müslüman olmadığı için sölyenirse kişiyi biraz daha
ateşe itmek olacağından mahsurludur.
Öyle yapacağımıza o kişiye islâmı sevdirecek davranışlarda
bulunsak daha iyi olur kanaatindeyim.