Makyaj yapmak günah mi?

imales

Acemi Üye
Silver
#11
peygamber efendimiz bir sohbetlerinde müslüman kadının nasıl olması gerektiğini anlatıyordu öyle ince mevzular vardı ki hz. fatıma annemiz dayanamayıp sordu; "ya resulullah sizin anlattıklarınızı yaşayan biri varmıdır"
Peygamber efendimiz buyurdu;"evet vardır ve falanca kişidir"
Hz. fatıma annemiz ertesi gün o kişinin evine gitti ve kapıyı çaldı içerden hiçte genç olmayan bir ses kim olduğunu sordu Annemiz kendisini tanıtıp geliş sebebini söyledi içerdeki ses eşinden izin alması gerektiğini bu gün gidip yarın gelmesini söyledi ve fatıma annemiz geri döndü.
ertesi gün daha ufak bir çocuk olan hasan efendimizde gelmek istedifatıma annemiz onuda yanına alıp tekrar aynı eve gittiler bu sefer içerdeki ses yanında bir çocuk sesi alıyorum çocuk için eşimden izin almadım lütfen yarın gel dedi
fatıma annemiz ertesi gün gittiklerinde yanlarında hasan ve hüseyin efendilerimizde vardı ama busefer hiç itiraz olmadan kapı açıldı
karşısına çıkan kadın gayet genç ve güzel bir kadındı fatıma annemiz bu olanların hikmetini sordular kadında
ilk geldiğinizde eşimden sizin için izn istedim zira bu evin ihtiyaçlarını o karşılıyor olduğundan onun izin vermediği hiçbir yere harcamıyorum ikincigelişinizde ise çocuğunuz vardı ve onun içinde izin istemem gerekiyordu
fatıma annemiz sordu peki şimdi neden açtınız kapıyı
cevap basitti ; eşim peygamberimizin evinden gelen herkese kapım açık dedi.
fatıma annemiz yine sordu sesiniz dışardan yaşlı bir kadın gibi geliyor fakat siz çok gençsiniz
cevap daha da müthişti;sesim dışrdan gelene cezbedici gelmesin diye dilimin altına küçük bir taş koyuyorum.
işte peygamber övgüsüne mazhar olmuş bayan sahabe heralde bize baya bir örnek teşkil ediyordur
 

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#12
Allah razı olsun...çok güzel bir örnek vermişsiniz...Cehennemin çoğu bayanlardan olacak diye söylerler..gayb alemi en doğrusunu Rabbim bilir...Görünen köyde klavuz istemiyo galiba...bizde tam tersi ilgi çekmek için çalışıp çabalıyoz.....
 
#13
Ben bazen elimde olayan bir sekilde kendime bakiyorum....
Gecen bir dolmusa bindim bir yere gidiyorum... Yolda dolmusa öyle bayanlar bindi ki cok acik bir vaziyet icersindeydiler...
Ister istemez kendime baktim, pantalonuma baktim, uzun kollu gömlegime baktim, coraplarima baktim, ya dedim kendi kendime, yüzüm ve elim acikta, diger yerlerim kapali... Hemen hemen erkekler de bu haldeler genellikle...
Onlar da farkettiler benim bu gayr-i ihtiyari tutumumu...
Yani ne oluyoruz anlamiyorum ki...?
 
İ

İsimsizzz

Misafir
#14
Ben şuan ortaokuldayım. ve kapanmayı çok istiyorum. 8.sınıfın 1.döneminde kapanmya karar verip kapanmıştım. ama başıı geri açtım ve çok pişmanım hatal ıoldugumuda biliyorum. Lisede kapanıcam. Okulun bitmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Benden bir yaş küçük kardeşim var o Makyaj yapıyor. Yani gözüne Kalem çekıyor. Aylaynır çekıyor. birde kirpiklerine bişey sürüyor ismini bilmiyorum.Ben ço keşkilde makyaj yapan birisi değilim..Kardeşim için soracaktım. Tam anlamadım başımız tesettürlüyken Makyaj yapmamız Caiz midir ?
 

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
#15
Sorunuzun bir değişik versiyonu:
Günümüzde birçok kadın artık makyaj kullanmaya başladı bunun ölçüsü nedir? Ayrıca kapalı kadınlar bile dikkat çekici giyinmeye başladılar böyle yapmaları caiz midir? Bir de bu şekilde açık saçık giyinen kadınlara bakmanın günahı kadınlara mı aittir bakanlar da günaha girer mi?

Bir maddeyi kullanmanın caiz olması için içerisinde domuz yağı, alkol gibi dinimizce haram kılınmış bir maddenin bulunmaması ve yapı itibariyle abdeste mani olmaması gerekir. Biz hangi markanın hangi ürününde bu haram maddelerin kullanıldığını bilmiyoruz. Ancak edindiğimiz bilgilere göre büyük miktarlarda domuz yağı kozmetik ürünlerde kullanılmak üzere pazarlanıyor. Dolayısıyla bu konuda ihtiyatlı olmak gerekir. Eğer içindekileri öğrenebiliyorsak ve mahzurlu bir madde yoksa kullanabiliriz. Öğrenme imkanımız yoksa bize düşen o üründen uzak durmaktır.
İçindekilerin ne olduğuna bakmaksızın genel olarak kozmetik ürünleri hakkında bir başka açıdan değerlendirme yapalım. Bir kadının kendisine karşı süslenebileceği tek kişi onun kocasıdır. Ona karşı güzel ve şirin görünmek için elinden geleni yapabilir. Süslenir, makyaj yapar vs. Ancak dışarı çıkacağı zaman yabancılara karşı onu fitne unsuru haline getirecek ve erkeklerin dikkatini çekecek şekilde makyaj yapması, boyanması caiz değildir.
Meselenin bir diğer yanı da şudur. Eğer kullandığımız ürün vücudumuzun her hangi bir yanında bir tabaka oluşturuyor ve altına suyun geçmesine imkân vermiyorsa, bizim aldığımız namaz abdesti veya gusül sahih olmaz. Bu arada tırnak uzatmanın da dinimizde mekruh olduğunu hatırlatalım.
Efendimiz bir hadislerinde: "Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim: Yanlarında sığırkuyruğu gibi bir şeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah'a taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar. Başları deve hörgücü gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Hâlbuki onun kokusu şu kadar uzak mesafeden duyulur" buyurdular." (Müslim, Cennet 53)
Hadiste geçen kâsiyat "giyinmiş kadınlar" demektir, âriyat da "çıplak kadınlar" demektir. Kadın, hadiste iki zıt vasıfla tavsif edilmektedir: "Giyinmiş fakat çıplak kadın." Âlimlerimiz, bunu farklı yorumlara tabi tutarlar:
* Bazıları kâsiyatı Allah'ın nimetine bürünmüş fakat şükür yönüyle çıplak yani nimetlerin şükrünü eda etmeyen kadınlar diye yorumlamıştır.
* Bir kısmı: Kadın kadınlık yönünü ortaya koymak, dikkatleri çekmek için, vücudunun bir kısmını örttüğü halde, diğer bir kısmını açar diye yorumlamıştır.
* Bir kısmı da bedenini gösteren şeffaf elbiseler giyenler kastedilmiş demiştir.
Bu açıklamaların hepsi doğrudur. İslamî tesettüre aykırı olan bütün giyimler bu hadiste ifade edilmiş durumdadır. İslamî tesettürde sadece "giyinmek" aranmaz, giyinmenin tarzı da önemlidir.
* Giyilen elbise, belirlenen hududu örtecek büyüklükte olmalıdır; el, ayak ve yüz hariç bütün beden örtülmelidir.
* Vücud hatlarını gösterecek darlıkta olmamalıdır. Çok dar giyinen "giyinmiş çıplak" hükmündedir. Batı menşeli modaları takip edenler bu hallere düşmektedirler.
* Elbise bedeni göstermemelidir. Çok ince naylon ve şeffaf elbise giyenler de giyinmiş çıplak durumundadır.
* Hadislerde yasaklanan bir başka kıyafet şöhret elbisesidir. Yani dikkatleri üzerine çekmek gayesini güden kıyafetler. İslam elbiseyi örtünmek için emrettiği halde günümüzde birçok çevreler elbiseyi örtünmeden çok dikkatleri üzerine çekme vasıtası olarak kullanıyorlar. Şu halde bu nev'e giren giyimler de giyinmiş çıplak manasına dâhildir. (İbrahim Canan, Hadis Ansiklopedisi, c.16, s.450)
Evet, görüldüğü gibi kadının sadece örtülmesi gereken yerlerini örtmesi yetmiyor. Bu örtünün aynı zamanda yukarıda sayılan özellikleri taşıması gerekmektedir. Diğer yandan kadın için en güzel giysi sade ve dikkat çekmeyen giysidir. Çünkü başkalarının dikkatini çekmek için süslü püslü giyilen elbiseler -velev ki her tarafını örtsün- fitneye sebebiyet vermektedir ki, bu da haramdır.
Fakat etrafımızda bu şekilde giyinmiş kadınların bulunması, bizim onlara bakmamızı gerektirmez. Öyle giyinmek onlara ait bir günahtır. Onlara bakmak ise bizim günahımızdır. Baktığımızda göz zinasına girmiş ve haram işlemiş oluruz. Dolayısıyla çarşı pazarın bu şekilde günahla dolduğu günümüzde bizler çok dikkatli olmalı ve günahlardan kaçınma adına azami titizlik göstermeliyiz.


Not : Sahabelerin hanımları dışarda değil evde süslenirlerdi, ve evleri içerisinde o kadar güzellerdi ki o güzelliklerini sadece eşlerine saklarlardı. Modayı da takip ederlerdi.