Mustafa özcan güneşdoğdu kimdir

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
#1
mustafazcangnedodu.jpg Mustafa Özcan Güneşdoğdu kimdir kısaca hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler.Almanyada yetişmiş kendini Allah yoluna adamış ve Dünya Birincisi olmuş bir hafızımızdır. Bizde bu hafızımızı kim kimdir bölümünde işlemek istedik. Rabbim bizleri onun ve onun gibilerin şefaatine nail eylesin.Hayatı ve başarıları burda...4 Eylül 1970′te Çankırı’nın Orta kazasına bağlı Sakaeli köyünde dünyaya geldi. 1979 yılında Almanya’da yaşayan ailesinin yanına gitti.

Babasının kendisine “Bu adam gibi oku oğlum” diyerek hediye ettiği Merhum Abdüssamed’in (r.a) bir kasediyle Kur’an okumaya başladı. Konyalı Hafız Ramazan Minaz’dan Kur’an okumasını öğrendi, Samsun Vezirköprülü Kurr’a Hafız Halit Tanrıver ile hafızlığını yaptı; Tâlim, Tecvid, Kıraat dersleri aldı ve Arapça öğrendi. 1985 yılında, Avrupa Kur-ân’ı Kêrim’i Güzel Okuma Yarışması’nda birinci oldu.

1987 yılında evlendi.


8 yıl Osmanlı usulû Arapça tedrisatından sonra; 1988-1989 yıllarında Arapça ve Kıraâtini geliştirmek üzere Şam’da bulundu. Eğitimini tamamlayan M. Özcan Güneşdoğdu Almanya’ya geri dönerek Almanyanın Hamm Westfalen eyaletinde İmamlık görevine başladı. Ocak 1991 yılında Mekke-i Mükerreme’de 23 Devlet, 52 Cemiyet ve Teşkilatın 182 yarışmacı ile katıldığı Onüçüncü Uluslararası Kur-ân’ı Kerim Yarışması’nda, güzel okuma dalında Dünya Birincisi oldu. Şu ana kadar bu derece ile Arap ülkelerinde Kur’an’ı güzel okuma dalında Avrupa’da yetişmiş ve birincilik almış ilk ve tek genç olma ünvanına sahiptir.


Yine aynı yıl davetli olarak gittiği Bosna Hersek’te bir aya yakın süreyle, 2008 yılında ise Balkanlarda 6 ülkede iki hafta süresince Kur’an Ziyafetleri sundu.

1994 ve 2003 yıllarında İran’da okumuş olduğu kıraatleri büyük takdir almıştır.

1994 yılı Ramazan ayında Almanya’da 90′a yakın Câmiide, Hamburg ve Kiel Üniversitelerinde “Kur’an’ın Mucizesi”, hakkında bir dizi seminerler verdi. Yine son yıllarda kendisinden ders alan gençler Avrupa Kur’an-ı Kerim okuma yarışmalarında birincilikler elde ettiler.


25 yıldır Kur’an-ı Kerim okuma, okutma ve anlatma hizmetlerine devam ediyor. 2000 yılında Almanya’da Dünya Fuarı Expo’da, 4 ayı aşkın bir süre Fahri İmamlık yaptı. Almanca Hutbeler okudu.

Yine aynı yılın Ramazan ayında iki hafta boyunca Avustralya Sydney ve Melbourne’de Kur-ân’ı Kêrim okudu, 2006′da ise “Opera Meets Quran” (Opera Kur’an Buluşması) isimli program için 2.defa Sydney’e gitti.

2003 yılında “Quran Rezitation“ isimli Almanca Meâlli ilk Kur-ân’ı Kerim Albümünü yayınladı. Bugün Türkiye ve dünyada büyük ilgiyle izlenen Maide-i Kur’an yani (kuran ziyafetleri) programları projesi kendisine aittir. Bu projeye ilk olarak 2001 yılında, Almanya Hamburg Merkez Camii’nde başladı.


 

tekamul

Çalışkan Üye
Silver
#2
Allah razı olsun

Mustafa Güneşdoğdu kardeşimiz Avrupa'da çocukluğunu geçiripte bu şekilde kendisini yetiştiren nadir hocalarımızdandır.
Bir zamanlar Hamburg'da İmamlık yapan Sefer Ahmetoğlu Hocan'ın bu ümmete kazandırdığı en önemli eserlerindendir. Biz gurbetçilerin medarı iftiharıdır.

Kendisi çok değer verdiğim dostum ve arkadaşımdır. Bundan sonraki hayatında da Cenab-ı Mevla'dan başarılarının devamını niyaz ediyorum.
 

1Kubra

Çalışkan Üye
Silver
#3
Tekamül abi Allah hocalarımızdan razı olsun.
Bu sitede ne meşhur sizler gibi abiler var ya bi ben kimseyi tanımıyorum :)
Bizden de selam söylermisiniz