recep ayının ilk ,orta ,son 10 gün içerisinde kılınabilecek namaz

urfalımatematikçi

Tecrübeli Üye
Silver
KILMAYANLAR BU GECE KILALIM İNŞAALLAH Receb-i Şerif’in ilk, orta ve son 10 günü içerisinde kılınabilecek namaz Selman’dan (ra) rivayete göre, Recep hilali belirdiğinde Resulullah (asm) ona şöyle buyurdu: “Ey Selman! Herhangi bir imanlı kadın veya erkek bu ayda 30 rekât namaz kılar, her rekâtta bir Fatiha, üç İhlâs veüç kere de Kafirun surelerini okursa, mutlaka Allah-ü Teâlâ ondan günahlarını siler, ayın tamamını oruç tutmuş gibi kendisinde ecir verir, gelecek seneye kadar (devamlı) namaz kılanlardan (sayılmış) olur. Kendisi için her gün, Bedir şehitlerinden bir şehit ameli yükseltilir. Her günün orucuna mukabil onun için bir senelik ibadet yazılır. Onun için 1000 derece yükseltilir. Eğer ayın tümünü tutup bu namazı da kılarsa, Allah-ü Teâlâ onu ateşten kurtarır, cenneti de kendisine vacip kılar ve Allah-ü Teâlâ’nın (manevi) civarında (kabul olunmuşlardan) olur. Cibril bana bunu bildirdi ve: “Ya Muhammed! Bu namaz sizinle münafıklar arasında bir alamettir. Çünkü münafıklar bunu kılamazlar.” dedi. Bunun üzerine Selman (ra) bu namazı nasıl ve ne zaman kılacağını sorunca, Resulullah (asm): “Ey Selman! (Recep) ayının başında (yani 1’i ile 10’u arasında) 10 rekât kılıp; her rekâtta bir “Fatiha”, üç kere “İhlâs” ve üç kere de “Kafirun” surelerini okursun. (Son rekâtta) selam verince, ellerini kaldırıp:“ Allah-ü Teâlâ’dan başka hiçbir ilah yoktur. O tektir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’na aittir. Hamd, O’na mahsustur. Diriltir ve öldürür. Tüm hayırlar O’nun kudret elindedir. Ve O , her şeye hakkıyla gücü yetendir. Ey Allah’ım! Senin verdiğine hiçbir engel yoktur, engellediğini de verecek biri yoktur. Zenginlik sahibine, serveti sana karşı yaramaz.” de. Sonra ellerini yüzüne sür. SALMAN (R.A) ANLATTI NEBİ (S.A.V) BU HADİSİ BİTİRİNCE DUYDUGUM BU KADAR FAZLA MÜKAFATTAN DOLAYI ALLAHU TEALA ŞÜKÜR İÇİN AĞLAYARAK SECDEYE KAPANDIM! Abdülkadir Geylani el-Ğunye 1/329safürü,Nüzhetü'l-mecalis,1/141 niyet nasıl edilir “Y â Rabbî, beni, teşrifleriyle dünyâyı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Recebi şerîf hürmetine, feyz-i ilâhine, afv-ı ilâhine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle. Rızâ-i şerîfin için, Allâhü Ekber.