Recep Ayının Önemi ve Fazileti

suheyla

Çalışkan Üye
Silver
#1
Recep ayı kameri aylardan olan hicri ayının yedincisidir. Mübarek 3 ayların başlangıcı ve ilkidir. Bu nedenle Recep ayı aynı zamanda manen ramazan ayına hazırlıktır. Bu nedenle bu ayın fazileti oldukça büyüktür.
Cenab-ı Allah (cc) normal vakitlerde her bir iyiliği on katı ile mükâfatlandırır. Recep ayında yapılan iyilikler 70 şaban ayında 700 ve ramazan ayında ise 1000 katı ile mükâfatlandırır.
“Her hasenenin (ibadetin) sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerif’te yüzden geçer, Şâban-ı Muazzamada üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarek’te bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadir’de (Kadir Gecesi’nde) otuz bine çıkar.” (Şualar)
Eski ümmetlere göre ömürlerinin kısa olması dolayısıyla iyiliklere kat kat sevapla karşılık verilmesi sadece Resulullah (asm) ümmetine verilmiş bir özelliktir.
Recep Allah-ü Teâlâ’nın ayıdır. Recep ayına ikram edene, saygı gösterene, Allah-ü Teâlâ dünyada ve ahirette ikram eder. Recep ayının her gecesi kıymetlidir.
“Recep ayı, Allah-ü Teâlâ’nın seçtiği aylardandır. O, Allah-ü Teâlâ’nın ayıdır. Recep ayına tazim eden kişi, gerçekten Allah-ü Teâlâ’nın emrini büyük tutmuş olur.
Allah-ü Teâlâ’nın emrine değer vereni de, O (cc) naim cennetlerine girdirir ve kendisi hakkında en büyük rızasını kesinleştirir.” (Şuabül-İman)

Recep ayında iki mübarek gece vardır. Bunlardan biri “Regaip”, diğeri “Miraç” gecesidir.

Bu mübarek zaman ve mekânlarda yapılan sevaplar, kat kat fazladır.

Resulullah (asm) buyurdu ki:
“Şüphesiz Recep, Allah-ü Teâlâ’nın kendisinde sevapları katladığı, tövbe edenlerden günahların silindiği, duaların kendisinde kabul edildiği ve sıkıntıların kendisinde açıldığı büyük bir aydır.” (Kenzül-Ummâl)
 

Benzer konular