Sevgi nasıl anlatılır.....

cihanusta

Acemi Üye
Silver
#1


Sevgiyi anlatmak zordur....Bir yürek ister ...iki sevilen ister...üç karşılıksız birşeyler vermek ister...

Yani isterde ister.......
1 - AŞKIN NİTELİĞİ ;

İslam'da körü körüne bir aşk yoktur.Sevilen dinen caiz olan kimse olmalı, seven de Allah için sevmelidir.Aşkı, dinen sevilmesi gereken kişileri sevmemeye sebep olmamalı, ibadetlerini ihmal etmemelidir.


2 -AŞKIN ZAMANLAMASI ;

Bir müslüman, sadece evlenmek niyetiyle sevebilir ve evlendikten sonra görevlerini yerine getirebilecek donanıma sahip olmalıdır.Bunun için uygun bir yaşa, helal kazanacak bir işe, belirli bir olgunluğa gelmelidir.Çünkü, aşk ve evlilik bir heves ve oyuncak değil, kişinin bütün hayatını ve ahiretini etkileyecek bir süreçtir.


3 - AŞK KİŞİYİ HARAMA GÖTÜRMEMELİDİR ;

Dinimizde, aralarında nikah olmayan namahremlerin ilişkileri belirli kurallara bağlanmıştır.Bu kimselerin cinsel içerikli bakışları, konuşmaları, dokunmaları, baş başa görüşmeleri caiz değildir.
Elbette ki, aşk hafife alınamaz ve insanın duygularına hükmetmesi kolay değildir.Yavuz Sultan Selim gibi bir cihan padişahı şöyle demekten kendini alamamıştır ;


Şirler pençe-i kahrımdan olurken lerzan,

Bir gözleri ahuya zebun etti felek
yani 'aslanlar benim kahır ve galibiyet pençemde tir tir titrerken, felek beni ahu gözlü bir güzele köle ettir'demektedir.
 

Benzer konular

NİRVANADA

Acemi Üye
Silver
#7
Sevgi; yürek ve emek ister. Kalp;sevmekle yorulmaz. Nefret, kin, öfke, hırs kalbe yüktür. Yüklendikçe hafiflenilen, verdikçe çoğalan, paylaşmakla azalmayan tek olgu; sevgidir.

Son sözü Aşkın Sultanı Mevlana’ya bırakalım: “Seviyoruz; işte hayatımızın güzelliği bu yüzden.”
 
#9sevmek çok temiz bi kalp ister o kadar temizki içini güzeliklerle doldurmak için sevgi o zamn var olur sevin arkadaşlar bi kuşu sevin yeter:))