Yarisma:durmuyoruz islamiyeti anlatan siir ve yazilariniz

Nurul_ayN

Acemi Üye
Silver
Muhakkak ki hiç kimse "islamiyet" nedir dense hakkiyla cevaplayamaz. Bu dini mübin ancak kalplerde yasanilarak anlasilir.Tadina varabilmek için tek sart ise kelime manasinda da tasiGidi üzre teslim olmaktir. Yanlizca Yaradana, Var eden tek Sevgiliye...
Yarismada çok zengin katilimlar görüyorum. Tüm kardeslerimizi tebrik ediyorum yazilarindan ötürü. Ben de aciz duygularimi sizinle paylasiyorum...

DERTLI OLMAKTIR ISLAMIYET?

Bir çift cümledir her sey.
Ezelde ?bela? ile baslayan.
Teslim olma zikri,
Boynu kirma,
Kalbi yontma,
Susmasi bütün sözlerin.
Ardindan O?nu anma, açlik, yolculuk, infak?
Pismek, yanmak ve
Bes sart ile tad olmaktir Islamiyet?
*
Delalet rengi ile boyali denizlerde,
Köpük köpük isimasi yildizlarin.
Duygularda pismanlik,
Dosta dost olma tutkusu,
On sekiz bin âlemi harcayip,
Riza-i Bariye ulasmak.
Terk edilip yetim kalmamak için,
Arinmaktir,
Sevgili olmaktir,
Müjdelenmek,
Hiç kopmayacak ipe tutunup
Tövbe ile tad olmaktir Islamiyet?
*
An be an sinanir beser.
Iblisi göremez ama iblis onu görür.
Adimlarken gözü kapali,
Ince bir çizgi konur önüne.
Kurtulustur bu çizgi,
Ya da heder olustur.
O?nun ile olmak.
O?ndan medet ummak.
sikâyeti terk edip hükmünde huzur bulmak.
O?nun muhabbet makaminda,
Sabr ile tad olmaktir Islamiyet?
*
Kudreti gözlerden sakli olanin,
Ilahi isaretlerini,
Bir an sonraki halimi,
Kiyametimi,
Gözlerden uzak yaptiGimi,
Saklamasi, korumasi, sir saymasi,
Bana nimettir.
Bedel deGil soluksuz bir heyecan, tesekkür,
Ve sükür ile tad olmaktir Islamiyet?
*
Yüzlerimizde hep
Rahmandan bir tebessüm bulunmali.
Sadakatin ney gibi çinlamasiyla ruhta
Bilirim ki O bana lütfeder.
Zannima bakar ve öylece
Zan eder.
O?nun mühletine kosmak,
?Rauf Sensin? deyip,
Derin bir nefes almak,
Ümid ile tad olmaktir Islamiyet?
*
Hosnut olmanin müjdesi ile
Hosnut olunmak arasinda yollar arar müslüman.
ÖGüt onun içindir, ibret onadir.
Son nefese hazirlanir.
Büyük günü görmeden yasama,
Korku ile tad olmaktir Islamiyet?
*
O ne zaman insana kâfi olsa,
Terk edilir nefsin tercihleri.
Kalb sükûn bulur.
Insan müslüman olur.
Zahirde ve batinda
O?ndan gayrisini bilmemek,
Tevekkül ile tad olmaktir Islamiyet?
*
?Ilahi?
Maksadim sensin ve dileGim rizandir??
Kalbin yörüngesidir bu nida,
Etrafinda döner durur ve belki maksadi bulur?
Delicesine çirpinir O?nu anarken içerdeki içeriler,
Son bulmaz sevgi dorukta, yol alir zakir O?na vuslatta?
Hasret dinmez, kavusma dil ile kalb arasinda bir nurdur.
Yanar, yanar, yanar?
Yandikça yayilir marifetin kokusu?
Çeker bütün mahkukati kendine ve hamliktan kurtulur.
Derdli olmaktir,
Benim yolum; bilmekle Yâri derdi çok olmaktir.
Zikr ile tad olmaktir Islamiyet?
*
?Allah onlari sever, onlar da Allah?i severler.?
Bu bir lütuftur dilediGine verir.
SevdiGine atesi tattirmaz,
Zikrini öGretir,
Zatini özletir.
Seven o ise sevdirir.
Emrine sarilmak,
Derdlerini O?na teslim edip,
O?nun derdine talib olmak.
Selsebile gönlü kapatip,
Ask ile tad olmaktir Islamiyet?
Sevgiliyi sirf sevgili olduGu için sevmektir Islamiyet?​

el-miskin

Acemi Üye
Silver
Re:

eyyar,islamist,Nurul_ayN,kardeslerime yazdiklari yazilar için tesekkr etmeyi bir borç biliyorum.Mevlam bilginizi ve sevginizi,gayretinizi artirsin insaALLAH.Duygularinizi,hislerinizi ne güzel ifade etmissiniz.
Son paragrafta ki islamist kardesimin ikazlarini dikkate almamiz gerekiyor.Hiç zahmete katlanmadan,çile çekmediGimiz kuçaGimizda hazir bulduGumuz dinimizin artik kiymetini anlayalim,bu uGurda biraz uyanik,biraz gayretli olalim.Dinimiz taaaa 1400 sene öncesi gibi yep yeni,tap taze duruyor.Ne olur bu uGurda çalisalim,çalisanlari desdekleyelim.Samimi olalim,Islamin hadimi olalim.Allah razi olsun kardeslerimden....

F

fussilet

Misafir
ÇaGimiz insanliGinin problemlerine bir göz atacak olursak bunlarin büyük kisminin, temelde ahlâk problemleri olduGunu görürüz. Iste günümüz dünya sorunlarindan birkaçi:
Bir yanda inanilmaz servet birikimleri, bir yanda açlik ve sefalet? Sonuçsuz baris laflarina raGmen sürüp giden savaslar, her yil trilyonlarca dolar harcanan korkunç silahlar, isgaller, katliamlar? Milletlerin baGimsizliGi üzerine çekilen nutuklara raGmen hakikatte güçlü devletlerin zayiflar üzerinde kurduGu siyasî, askerî, ekonomik ve kültürel hegemonyalar; inanilmaz sömürüler? Yolsuzluklar, can ve mal güvensizliGi, terör ve siddet, mafyalasma ve çetelesmeler, kadin ticareti, cinsel istismar ve sapiklik, alkol ve uyusturucu baGimliliGi? Bunlar, insanlarin kalplerinden gerçek anlamda Allah sevgisi ve korkusu silinmesinin insanlik âlemi için nelere mal olacaGini gösteren dehset verici örneklerden sadece birkaçi, aziz müminler? Büyük Akif?in dediGi gibi
?Ne irfandir veren ahlâka yükseklik ne vicdandir / Fazilet hissi insanlarda Allah korkusundandir.? Insan oGlunun kalbinden Allah korkusu bir kez silinmeye görsün, o zaman, Endülüs?ün büyük âlimlerinden Ibn-i Hazm?in dediGi gibi, ?insanin insana verdiGi acilar, vahsi hayvanlarin, canavarlarin verdiGi acilardan daha büyük olur.? Bu sebeple Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.), ?Nerede olursan ol Allah?tan kork!? buyurmustur. Bunun içindir ki dinimizde ?takva, havf, hasyet? gibi kavramlarla ifade edilen, saygi anlamindaki bu Allah korkusunun önemi çok büyük görülmüstür.

En basta Asr-i Saadet (mutluluk çaGi) dediGimiz Resûlullah dönemi olmak üzere, bu yüce Kur?an kavramlarinin mümin kalplerde yer ettiGi çaGlarda Islâm?in inanç ve ahlâk esaslari, Müslümanlarda derin bir insan ve varlik sevgisi gelistirmis; dünyanin baska yerlerinde insanlar derebeylerin, asillerin, kiliselerin baski ve zulümleri altinda ezilirken, Kur?an ahlâkini gönüllerine sindiren müslümanlar, yönetimleri altindaki her inanç ve irktan insanlara karsi adalet, esitlik, hakkaniyet, müsamaha gibi mutlak deGerler üzerine kurulu gerçek bir ahlâk zihniyeti ve uygulamasi gelistirmislerdir.

Aziz müminler!

InsanliGin kaderini etkileyecek bir göçün hazirliGi içinde iken komsusunun iGnesini-ipliGini iade etmeyi dahi ihmal etmeyen Hz. Peygamber; yasli dul kadinin yetimlerine sirtinda un çuvali tasima yüceliGini gösteren Hz. Ömer, bir Rum ustanin sikayeti üzerine hakimin emriyle sanik sandalyesine oturan Sultan Fatih, günün ikinci müsterisini henüz siftah etmemis komsusuna gönderen sade esnaf; evet -ister gerçekten yasanmis olsun, isterse halk muhayyilesinin mahsulü olsun- bunlar ve sayisiz benzerleri, saf Islâm ruhunun hakim olduGu, benimsenmis ve yasanmis bir ahlak telakkisinin, gelenekles-mis, anonimlesmis ve bir kültür olmus Peygamber ahlâkinin ta kendisidir? Ve bu kültürün aydinliGina, rahmet ve bereketine çaGimiz insanliGinin o kadar ihtiyaci var ki!..

Buda Benden olsun Islamin Mücahitleri;Güzel gülleri... :wink:

alinti olduGu için kabul edilmemistir..
http://cumahutbeleri.net/index.php/category/cagdas-problemler-ve-islam/

enesbinmalikk

Acemi Üye
Silver
ESSELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETULLAHU VE BEREKATÜHÜ.
ISLAMI ANLATIN :
EVET ISLAMI ANLATALIM DA NASIL LACAK BU ? VAR MI DÖRT DÖRTLÜK ANLATABILECEK BIR INSAN. YOK. AMA sU DA VAR KI KIMISI ALINTI YAPARAK KIMISI EZBERDEN KIMIDE IÇINDEN GELDIGI GIBI KENDINCE NE ANLIYORSA ONU ANLATACAK. BIZDE KENDIMIZCE ANLATMAYA ÇALIsACAGIZ INsALLAH.
BENIM KALBIMDE ISLAMIYET. BIR YAsAYIs sEKLI, BIZLERI YOKTAN VAR EDEN ALLAH AZZE VE CELLE 'NIN BIZLERIN NASIL YAsAMAMIZ GEREKTIGINI IÇEREN. YAPILAN IYI IsLERDE ALACAGIN MÜKAFATLAR. GÜNAH IsLEDIGINDE DÜNYADA VE AHIRETTEKI CEZASI. NASIL OTURUR,NASIL KONUsUR, NASIL YERIZ, NE YAPARIZ, VAKTI NASIL GEÇIRMELIYIZ.... GIBI YAsANTIMIZI NASIL YAPMALIYIZ.BENIM DÜsÜNCEMDE KULLARIN BIRBIRLERINE BAsKA BAsKA YASA VE KANUNLARLA YANI KUL YAPISI DEDIGIMIZ HER sEYLE YAsAMAMIZ ISTENIYOR. AMA BIZLER ISLAM DINI ILE BUNLARIN TAMAMINI YAPABILIRIZ. KIMSENIN ZORUNA DA GITMESIN AMA GERÇEK BU .GERÇEK OLAN ALLAH AZZE VE CELLE VE ONUN BEN ISLAM DAN HOsNUT OLDUM DEMESIDIR. BENI ALSALAR KUL YAPISI KANUN ILE GELENEK ILE GÖRENEK ILE BIR sEYLER YAPTIRMAYA ÇALIsSALAR ASLA YAPMAM VE YAPMAMALIYIZ. ÜNKÜ BZIM GELENEGIMIZ GÖRENEGIMIZ, HUKUKUMUZ,YASAMIZ VE YÜRÜTMEMIZ; HEPSI ISLAMDA MEVCUT.
ISLAM DENINCE BÖYLE ANLIYORUM VE INANIYORUM KI CÜMLE ÜMMET I MUHAMMED DE BÖYLE ANLIYOR. HEPINIZDEN ALLA C.C. RAZI OLSUN. ALLAHA EMANET OLUN
SELAMÜN ALEYKÜM.

enesbinmalikk

Acemi Üye
Silver
ESSELAMÜ ALEYKÜM VE RAHMETULLAHU VE BEREKATÜHÜ.
ISLAM ;FANI DÜNYADA YAsAMA sEKLI AMACIM. UGRUNDA SEVE SEVE CANIMI VERECEGIM. ALLAH AZZE VE CELLE 'NIN DINI. HZ. MUHAMMED MUSTAFA S.A.V. DE DINI YAsAYAN YAsATAN, ÖGRETENI.
EY ÜMMET I MUHAMMED !!!!!! SARIL ISLAMA, GÖZÜN KAPALI ÇIKARSIZ SARIL. TEK AMACIN TEK GAYEN ALLAH AZZE VE CELLE 'NIN RIZASI OLSUN INsALLAH. S.A.

KupeliHafiz

Acemi Üye
Silver
Re: Peygamber(s.a.v.) efendimizin inanci uGruna katlandiGi s

çok güzel yazilar var sansim olacaGini sanmiyorum da yinede allah rizasi için bisiler hazirlayim :wink:

KupeliHafiz' Alıntı:
çok güzel yazilar var sansim olacaGini sanmiyorum da yinede allah rizasi için bisiler hazirlayim :wink:
Öyle sey olurmu kardesim...Sizde ekleyin birikimlerinizi bizlerle paylasin...Insallah katilimlarinizi bekleriz...

ibrahim__363

Acemi Üye
Silver

ozdem' Alıntı:
isyan ederde gönlüm, uyar nefsine
yatistirmak için aralarda her kapiyi ,ama nafile
ne haz duyar,ne nefsi doyar,gülüs vardir ama sahte
anlar ki ,hangi yoldan giderse gitsin,dönüs yolu çikar Rab'bine.

Bir yol vardir ki;gidis yoluda ,dönüs yoluda çikarir insani Rab'bine
Gelin yürüyelim,sonu ne uçurum,ne çikmaz sokak olan ISLAMIYETte.

Dövelim mi abi
isliiikkk nerdesiniz ekip
estaGfurullah,tövbe tövbe,ama ben yerinizde olsaydim ceza demiyelimde ihtar olarak bir gün siteye girememe kurali koyardim, hiç biri dayanamaz bir gün Islami Sohbet siz kalmaya , hemen döküverirler yazilarin
i[spoil:45e62c2846].(el-miskin ---islamist desteGinize tesekkürler.)[/spoil:45e62c2846]
selemamelküm arkadaslar cümleme bir sözle baslamak istiyorum (HERCANLI ÖLMÜ TADACAKTIR)

Asuela

Acemi Üye
Silver

Müslüman; teslim olmus manâsinda. Allah'a (c.c) teslim olmus, emrine itaat eden Allah'i (c.c) çok seven ve
Allah (c.c) tarafindan çok sevilen. Bir kimseye müslüman diyerek ahlaki tüm meziyetlerin tek bir sahsiyet
altinda birlestiGini de söylemis oluyoruz ayni zamanda.

Bir müslüman ilk önce emin olmali. Çünkü insan güvenmediGi kimseye inanmaz. Emin olmasi için ise ilk önce
dürüst olmasi gerekir. Her daim dürüst olan bir insan zaten güvenilir olmustur.

Sonra sefkatli olmali bir müslüman bütün yaratilmislara karsi. Hosgörmeli, tahkir etmemeli kimseyi.
Sözleri doGru yüzü güler olmali. Insanlara her zaman mütebessim bir çehre ile bakmali.
Adaletli olmali, müslüman kardesinin hak hukukuna riayet etmeli. Fakirin hakkini vermeli çünkü o,
Allah (c.c) adina aliyor. Yetimin öksüzün hakkini gözetmeli.

Özverili olmali. GerektiGinde birseylerden vazgeçebilmeli ki Allah (c.c) ondan vazgeçmesin.
Merhametli olmali. Bir karincaya dahi merhamet edebilmeli.
Temiz olmali, maddi ve manevi kirlerden arinmali.
Musibetlere karsi ilk andan sabretmeli. Sabri sabirlarin en güzeli tevbeleri tevbelerin en güzeli olmali.
Insanlara Hakki ve sabri tavsiye etmeli.

Sevmeli insanlari, bir menfaat gözetmeksizin, bu hediyeleri ona Allah (c.c) verdiGi için sevmeli.
Her daim yardim sever ve misafirperver olmali. Tatli dilli, anladiklarini en güzel sekilde
ifade edebilen olmali.
Korkmali. Allah' (c.c) tan. Ama zatindan deGil, Celâlinden. Celâli ve azabina sebep olacak bir
hareket yapmaktan korkarak aGlamali, zatinin (c.c) sevgisini kaybetmekten korkarak aGlamali.

Istifade edilen bir ilmi olmali. Her zaman Hakk'a davetten ayrilmamali. Insanlara Allah (c.c) tanitmak
için çalismali.
Kendisine bakildiGin zaman her hali ile ISLAM'i hatirlatabilmeli. Her hali ile yasamali ve yasatmali.
En güzel örnek olmali, gerek zahir, gerek batin. Her hali ile hamdi temsil etmeli.

Kur'an-i Kerimi ve Sünnet-i Seniyyeyi yasamak o lezzeti tatmak ve tattirmak olmali en büyük hedefi.
Allah (c.c), ve Rasulünü ve Kelamullah' i herkesten ve herseyden çok sevmeli.

Masivaya aldanmayip, ahireti için çalismali. VerdiGi ahdi unutmamali. Ahde vefali olmali.
Cömert ve cesur olmali. Zeki ve uyanik olmali, içinde bulunduGu durumu anlayip kurtulus çareleri
düsünmek için.
Çaliskan ve üretken olmali. Her davranisinin tek gayesi Rabb'in rizasini gözetmek olmali.
Komsuluk haklarina riayet etmeli, sadaka vermeli,mü'min kardesini düsünmeli.

Rabb'ini taniyarak kulluk bilincinin farkina varmali. Her zaman O'(c.c) nun azametini düsünerek
hiçliGe vasil olmali. Gösteristen uzak olmali. Emanete riayet etmeli.

Kisaca kul olmali. Iki seyi bilmeli 1- Haddini 2- Rabb' ini (c.c)

Içimdeki Islam'i en güzel "bir müslüman nasil olmali" sorusuna cevap vererek anlatabildim.Valla edebiyat parçalama gibi bir hevesim olmadi ne geçtiyse içimden onlari yazdim.
Lütfen bana dua edin... Müslüman (gerçek manasiyla müslüman olabileyim)