Yılbaşı neyimiz olur

Yılbaşı neyimiz olur? Ramazan Bayramımız mı? Kurban Bayramımız mı? Kandilimiz mi?
Biz Muharremlerle,Martlarla başlayan yıllar da biliriz...Ki,hiç biri böyle şımarıklıkla,böyle ayyaşlıkla,böyle kumarbazlıkla açılmazdı.Hepsi efendi yıllardı.
Bu bahsi bu kadarla geçiyor ve Noel Baba'ya geliyorum: Memleketimize, herhalde Beyoğlu'ndan giren,Haliç'i atlayarak Fatih'lere, Aksaray'lara,sonra Rumeli'ye ve Boğaz'ı aşarak önce Kadıköy'lere, Moda'lara ve sonra Üsküdar'lara ve oradan Anadolu'ya geçen bu bunak,neyimiz olur:Babamız mı,dedemiz mi,amcamız mı yoksa Avrupalılıktan pîrimiz mi?
İstanbul'un Tepebaşı'ndan Adana'nın Tepebağı'na kadar her yeri bilen,her yere uğrayan bu moruk kimdir,necidir?
Bir resmine bakarsanız Havarilere,öteki resmine bakarsanız Rasputin'e benzeyen bu islambil papazı aramızda nenin nesidir...Bunu ihç merak etmediniz mi?
Siz bırakın da ben söyleyeyim kim olduğunu:
O,Haçlı Seferleri'nden kalma bir kılınç artığıdır.O zaman silahla giremediği yerlere,şimdi beyaz sakalıyla saygılar ve sevgiler toplayarak girebiliyor.
O,evimize girerken eşeğini kapımızın halkasına bağlayan bir Piyer Lermit'tir...Kardeşlerini Mukaddes Savaş'a hazırlamaktan geliyor.
O,adıyla sanıyla bir misyonerdir ki,kılığını değiştirmiş...Ve bizi avlamaya,kucağında getirdiği oyuncaklarla en can alıcı noktamızdan çocuklarımızdan başlamıştır.Bu cömertliğin karşılığını istemeyecek mi sanıyorsunuz,fedakarlığının sebebini düşünmediniz mi?
Bırakın, onun hakkından ben gelirim:İşte sakalını çekince gördünüz...Sakalı elimde kaldı ve altından Lücifer (şeytan) çıktı.Bİlirsiniz ki,casuslar da kıyafetlerini ekseriya böyle değiştirirler.Bu,mezar beğenmeyen hortlağa ya mezarını gösterin,yahut bırakın,haçında çarmıha gereyim onu.
Tehlikeyi sezer de kendiliğinden gitmeye kalkarsa çıkarken ceplerini yoklamayı unutmayınız:Muhakkak,bir şeyinizi çalmıştır.
ARİF NİHAT ASYA

yok gerçekler acıdır. aynı yusuf islamın dediği gibi islamiyetti seçerken kuranı değilde müslümanları tanısaydım seçmezdim dememişmiydi... öleyiz maalesef bizleri batılılaştırıyorlar.rabbim bizleri bundan muhafaza eylesin...

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
güzel bi konu ve içinden çıkılmayan bir konu...
benim bir oğlum var 3. sınıfa gidiyor ve bana anne yeşil karton, süs felan alınacak dedi.. niye dedim yılbaşıya, süs yapıcaz dedive ayrıca hediye için çekilş yapmışlar.. arkadaşıma ne hediye alim diyo... öğretmenlerini seviyorum ,ama gel gör ki ne yapasın şindi,.. oğlum diyo, anne yılbaşını bizler kutlamıyosak niye biz okulda hediye çekilişi yaptık...
üzülerek ben oğluma, oğlum sen cuma günü vericen zaten ,bugün müslümanların bayramı diyerek ver ne yapim, dedim...ama oğlumun kafası karıştı...
öğretmeninede daha bişi demedim ,aslında demek gerekiyo ama susuyoruz ne yazık ki :(

rabbim düzeltemiyeceğimiz konularda basiret, düzeltebileceğimiz konularada, sabır, cesaret, bunları ayırt etmemiz içinde akıl nasip etsin....

amin kardeşim
işte daha biz müslamanları küçük yaşlarda bu yöne çekiyorlar... eee her anne babada sizler gibi değil ki anlatsın bu konuları. ne diyeyim islamı anlayıp yaşayanlardan oluruz inş.

selam ve dua ile

Yilbasi neyimiz olacak, Miladi bir sene daha "ölüm"e yaklasmis olacagiz... Ömrümüzden 365 gün 6 saat daha gitmis olacak... Hepsi bu...
Kutlayalim da neyini kutlayalim ben anlayamadim...
Ölüm'e yaklasmanin kutlamasi degil "tefekkür"ü olur...
Mazi'ye bakip da yarinlar adina Islam adina daha güzel adimlar atmanin bir tefekkürüdür bu...
Ama su unutulmasin,
Takvim'lerin Batil'i olmaz...
Gecmis de bizler de bu baglamda hatalar ettik...
Hicri de, Miladi de ne bileyim Rumi de birer takvimdir, yeri ve zamaninda Fikih ilmi de bunlardan yararlanmistir... (kullanmistir...)
Ölüm'e hazirlananlara selam olsun...

Aile icersindeki resim, toplumu; toplumun resmi de aile icini ifade eder...
Aile, toplumun en kücük kurulusunu olusturmakla beraber, toplumlari da meydana getiren cok ulvi ve de cok önemli bir kurulustur...
Anne ve babalar cocuklariyla ziyade ilgilenmeli ve Islam merkezli onlari yetistirmek adina gayret sarfetmede titiz olmalidirlar...
Bugün toplumda ahlak ve haya merkezli bir daginiklik sözkonusu ise, bunda anne ve babalarin payi az degildir... Tamam, Islam ahlak ve hayasina savas acmis sistem sucludur... Bunu anladik da, bunu tembelligine mazeret olarak sunan anne ve babalar da en az bu sistem kadar sucludur... Bu incelik unutulmamalidir...

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
anne, baba, sistem, mesuliyet, yetiştirmek, suçlu aramak, suçu kabullenmek..... karışık işler.herkes, en güzeli en iyisi olmak ister ama gel gör ki olmuyo, bazı şeyler yaşanarak, deneme yanılma yoluyla öğreniliyo. gün geliyo tüm öğrendiklerin alt üst oluyo...
rabbim işlerimizde kolaylıklar nasip etsin. üstesinden kalkamıyacağımız imtihanlar nasip etmesin...

şuda bi gerçek, dağda, ahırda, tarlada, anneden babadan bi haber yetişen nesiller, bizden daha çok anaya babaya bağlı, saygılı ve hürmetkarlar.....

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
aslında benimde üzerinde durmak isteyip ama, nasıl açıklarım acaba diye içinden çıkamadığım bir konuyu açmışsın...
her ikiside anne ama biri ilgilendi biri bişi yapmadı diyosun ama bana göre , yada yazdığından anladığım kadarıyla, ailenin biri devamlı parayla bişiler yapmaya çalışmış, maddi durumuda iyi galiba, ama demekki bi yerlerde ya hatası oldu iyi örnek olamadı veyada nuh a.s. kıssasında olduğu gibi, evlatla imtihan olunuyo o üzerine düşeni yapmış ,gerisi mevlaya kalmıştır ve oda yaptığı sevabın karşılığını alacaktır inşallah...
ikinci aile ise genelde bizim toplum gibi görüyorum, zamanı gelince öğrenir anlayışı içinde ve sadece kendi yapmış ama çocukları dini bütün... e bundada muhakkak ince sırlar vardır...yani çok zor bir durum ..karışık bir durum , çocukluktan bazı şeyler aşılanmalı ama aşılayım derken inceden inceye çocuğun kafasına nefret tohumları sokmakta var... dini öğreteyim derken bir çoğumuz çocuklara şunu yapma ALLAH kızar , yakar... vb. kelimelerle çocuğa ALLAHı daha baştan yanlış tanıtıyoruz. halbuki mevla çocukları ne yakar nede kızar, onlar masun cennet ehli varlıklar... bunları düşünmeden böyle cümleler kurarak çocuğun beyni ; bu din ne kadar zormuş , bu nasıl bişi... diyerek belkide beyni karışıyo... ve hiç farkına varmadan evladımızı soğutabiliriz...
rabbim yardımcımız ve evlatlarımızı doğru yolda giden kullardan eylesin... hayatın güzellikleriyle beraber, çocuk farkına vardıkça ve sevdikçe dini , daha sonra takvalarını güçlendirmeliyiz bence.....

tam senin istediğin cevap olmadı farkındayım :)

son cümlelerde ben dedemlerle , amcamlarla bir arada büyüdüm ve onların babalarına karşı saygılarına bakıyorum ve birde bizlere bakıyorum ve görüyorumki onlarda daha saygılı insanlarmış. evet eskiler birçok dini konuları tam manasıyla bilmemişler ama , dini anlamanın yaşamanın en birinci kuralını edep olduğunu bilmişler ve çok güzel yaşayıp yaşatmışlar... biz galiba bunları çocuklarımıza veremiyoruz ve yeni nesil ve bizler asi oluyoruz. bunun üzerinde durmak istemiştim ....